Od czwartku – 10 sierpnia, przez Polskę przechodzą groźne burze, które do tej pory wyrządziły już wiele szkód. Służby wciąż usuwają zniszczenia, a sytuacja pogodowa w wielu rejonach kraju jest niepokojąca. O jakich zniszczeniach mowa? Co czeka nas w ciągu najbliższych godzin?
Bilans zniszczeń i strat
Burze, które przeszły przez Polskę nad ranem, w czwartek 10 sierpnia, dokonały wielu zniszczeń. Układ burzowy doprowadził do powalenia drzew a nawet połamania wiatraków, wytwarzających energię. Od rana pada i grzmi w wielu częściach kraju. Na Mazowszu, strażacy i inne służby interweniowały aż 400 razy, a to bilans tylko sprzed południa. Najwięcej zniszczeń odnotowano dotąd m.in. w Toruniu czy Inowrocławiu. Strażacy cały czas usuwają skutki nawałnicy, głównie zalania wszelkich posesji. Bez prądu jest obecnie blisko 200 tys. ludzi, a wszystko z powodu zerwania trakcji. Media podały informację o jednej osobie śmiertelnej z okolic Legionowa, która zmarła na skutek porażenia piorunem. W niektórych rejonach, tak jak na Opolszczyźnie, obecnie sytuacja pogodowa jest stabilna. Bezchmurne, słoneczne niebo to jednak cisza przed burzą. Nocne nawałnice były jedynie zapowiedzią tego, co czeka nas późnym wieczorem.
Groźne burze
Temperatura w Polsce obecnie przekracza 30 stopni Celsjusza. Upały są efektem napływu ciepłego powietrza, napływającego z południa Europy. Ich następstwem są groźne burze, wraz z gradobiciem, które jak wiemy, może wyrządzić wiele zniszczeń. Szacuje się, że padający grad może być duży, więc tym bardziej warto zastosować się do pojawiających się ostrzeżeń. Najbardziej zagrożona jest środkowa część Polski, wschód, zachód oraz południe. Duże zagrożenie burzowe obejmuje województwo dolnośląskie i opolskie. To właśnie tam zmierza ostra fala z Czech. Polscy Łowcy Burz ostrzegają ludzi przebywających na terenie naszych sąsiadów. Apelują o obserwację nieba i dużą ostrożność.
Czego możemy się spodziewać?
Fala burzowa przyniesie ulewne opady deszczu, co może prowadzić do licznych zalań i podtopień. Dodatkowo prognozuje się silny wiatr. Mogą wystąpić trąby powietrzne oraz niebezpieczne opady dużego gradu. Dodatkowo wyładowania elektryczne, na które również należy uważać. Przed nami najgorsza, ostra fala górna, która zmierza w stronę naszego kraju. W związku z zagrożeniem, warto pamiętać, by podczas burzy zachować zasady bezpieczeństwa. Najlepiej nie przebywać na zewnątrz, co grozi porażeniem piorunem. Nie należy także chować się pod drzewami czy metalowymi elementami zabudowań. Warto także zdjąć z balkonów czy werand wszelkie elementy, które może zniszczyć przechodząca burza. Osoby będące w górach czy na wzniesieniach, powinny jak najszybciej zejść w dół, ponieważ przebywanie na wzniesieniach jest wtedy wyjątkowo niebezpieczne. To samo dotyczy prac na polu, otwartej przestrzeni czy wysokościach.
Miejmy nadzieję, że nadchodzące burze nie wyrządzą wielu szkód. Uważajmy na siebie i swoich bliskich. Nie czekajmy aż zacznie padać, tylko już po pierwszych grzmotach starajmy się znaleźć odpowiednie schronienie, którym może być nawet samochód.
Katarzyna Antos