Toksynę botulinową zazwyczaj kojarzymy z programów poświęconych medycynie estetycznej. Zastrzyki, które zawierają tę substancję, wygładzają zmarszczki, toteż cieszą się ogromną popularnością wśród artystów i celebrytów. Nie każdy wie, że botulina posiada również zastosowanie prozdrowotne.
Zastosowanie botoksu
Toksynę coraz częściej wykorzystuje się w leczeniu bruksizmu czy nadpotliwości. W związku z tym, iż botoks trwale wiąże się z płytką nerwowo-mięśniową i prowadzi do porażenia skurczu mięśnia, skutecznie zwalcza wyżej wspomniane dolegliwości.
Częściowy paraliż mięśni oddechowych
Badania naukowe, których wyniki opublikowano w czasopiśmie „Respirology”, ukazują nowe zastosowanie toksyny botulinowej. Udowodniono, że botoks pomaga osobom, które skarżą się na problemy z krtanią. W związku z tym, iż częściowo paraliżuje mięśnie, chory może swobodnie oddychać.
Nadzieja dla astmatyków
Sensacyjne doniesienia z „Respirology” stały się inspiracją dla australijskich naukowców. Do programu badawczego zakwalifikowano kilkunastu astmatyków, którzy zmagają się z ciężką postacią choroby. W związku z tym, iż pojawiły się u nich problemy z krtanią, naukowcy postanowili sprawdzić, czy toksyna botulinowa przyniesie im ulgę.