Coraz więcej osób – nie tylko ze skłonnościami do alergii – ma świadomość zagrożeń kryjących się w sprzedawanych środkach chemicznych. Wybór naturalnych kosmetyków, które pozbawione są chemicznych substancji, to po prostu kolejny krok.
Biokosmetyki – nie tylko moda
Niestety, Unia Europejska nie narzuca składu tych kosmetyków. Skąd więc wiedzieć, które rzeczywiście są bio? Kilka lat temu największe europejskie instytucje certyfikujące doszły do porozumienia i ustanowiły dla ekologicznych kosmetyków, które ubiegają się o certyfikat jakości, wspólne standardy.
Co zyskujemy?
Skóra odpoczywa od chemii i nie traci promiennego wyglądu – to główne zalety biokosmetyków. Do ich produkcji wykorzystuje się bowiem naturalne składniki, które łatwo są przyswajalne przez organizm i nie pozostawiają w nim toksyn. W przypadku zwykłych kosmetyków, takiej pewności niestety nie ma. Niektóre kremy mogą być oparte na bazie konserwantów i syntetyków, które mogą wyrządzić więcej szkody, niż pożytku. Swędząca, sucha i zaczerwieniona skóra – mogą być tego efektem.
Czytaj etykiety
Na to należy zwrócić uwagę:
- filtry chemiczne UV – są szkodliwe, w biokosmetykach zastępuje się je filtrami mineralnymi (tlenkiem cynku lub dwutlenkiem tytanu)
- konserwanty – dopuszczalne to kwas benzoesowy (E210) oraz kwas sorbinowy (E200); szkodliwe – DEP (diethylftalat), DMP (dimetylphtalat), triclosan, Euxyl K 400 oraz Methyldibromo Glutaronitrile
- syntetyczne emulgatory – substancje odpowiadające za jednolitość emulsji i (w przypadku syntetycznych) mogą zwiększać przepustowość porów skóry; lepiej uważać na skróty PEG lub PPG
- pochodne ropy naftowej – zanieczyszczają środowisko, gdyż nie ulegają biodegradacji i nie służą skórze; przykład – olej mineralny (mineral oil) rozprowadzony na ciele, tworzy wrażenie miękkości a są to pozory, gdyż olej nie odżywia skóry, a jedynie osadza się na niej w postaci nieprzepuszczającej powietrze warstwy
Wybieraj sprawdzone
Jaki biokosmetyk kupić? To już wybór każdego z osobna. Na rynku jest wiele firm specjalizujących się w ich produkcji. Dobrą decyzją są zakupy w aptece. Dzięki temu można dopytać farmaceutę o skład kosmetyku. Warte uwagi są też sklepy internetowe specjalizujące się w sprzedaży produktów naturalnych, gdyż w ciszy i spokoju można dokładnie zapoznać się z ulotką.
DR