Choć wielu Polaków nadużywa antybiotyków, sięgając po tabletki z poprzedniej kuracji przy zwykłej grypie czy przeziębieniu, to czasem stosowanie tych leków jest konieczne. Angina, za którą stoi gronkowiec złocisty czy zapalenie pęcherza moczowego wywołane przez bakterie z gatunku Escherichia coli – to tylko wybrane przykłady infekcji wymagających wdrożenia antybiotykoterapii. Niestety, te leki nie tylko zwalczają patogeny, które stanowią dla nas zagrożenie, ale też dobre mikroorganizmy, które stanowią naszą naturalną barierę ochronną. W rezultacie pojawia się biegunka po antybiotykoterapii. Jak sobie poradzić, gdy się pojawi?
Skąd się bierze biegunka po antybiotykach?
Dobre mikroorganizmy, które zamieszkują nasze jelita, ograniczają namnażanie potencjalnych patogenów. Np. bakterie kwasu mlekowego wytwarzają kwas mlekowy i tym samym zakwaszają jelita, czyniąc je tym samym kiepskiem środowiskiem dla namnażania drożdżaków. Ponadto wytwarzają szereg cennych witamin oraz wpływają pozytywnie na procesy trawienne zachodzące w naszym przewodzie pokarmowym. Gdy zażywamy antybiotyków, pozbywamy się także przyjaznych nam mikroorganizmów. W rezultacie stajemy się podatni na zatrucia pokarmowe, a nasze jelita nie trawią już tak dobrze pokarmu. Efektem wspomnianych procesów jest biegunka.
Co na biegunkę? Probiotyk!
Biegunka po antybiotykoterapii wymaga wdrożenia probiotyków, czyli preparatów zawierających żywe, starannie wyselekcjonowane szczepy mikroorganizmów o udokumentowanym działaniu prozdrowotnym. Najlepiej sięgać po probiotyki, które mają status leku OTC. Takie produkty zostały dokładnie przebadane i zawierają ściśle określoną ilość bakterii i/lub drożdżaków o potwierdzonym działaniu prozdrowotnym.
Probiotyki różnią się między sobą składem tak samo, jak każdy z nas ma swoją unikalną mikroflorę jelitową. W związku z tym nie istnieje jeden probiotyk, który każdemu służy tak samo. Czasem trzeba wypróbować kilku różnych, aby odbudować skład mikroflory jelitowej i pozbyć się biegunki po antybiotykoterapii.
Dlaczego podczas biegunki należy stosować elektrolity?
Podczas biegunki nie należy zapominać o nawodnieniu organizmu oraz stosowaniu elektrolitów. Niestety, podczas częstych wizyt w toalecie tracimy sporo wody i mikroelementów. Niedobór tych ostatnich może prowadzić do zakłóceń w funkcjonowaniu organizmu.
Co jeść podczas biegunki?
Biegunka po antybiotykoterapii powinna też skutkować zmianą diety. Należy jeść produkty lekkie oraz łatwo przyswajalne, vide banany, sucharki, gotowane ziemniaki, gotowane jaja, gotowany ryż czy lekką zupę bez dodatku śmietany.
Kiedy zgłosić się z biegunką do lekarza?
Jeśli biegunka po antybiotykoterapii nie ustępuje, należy zgłosić się do lekarza. Może on zaordynować podanie specjalistycznych leków lub skierowanie na szczegółowe badania. Biegunka prowadząca do odwodnienia organizmu stanowi też przesłankę do hospitalizacji, podczas której pacjentowi podaje się kroplówkę.