Składniki
- 1 szklanka mąki bezglutenowej (pierogowa lub uniwersalna)
- 1 żółtko lub 1 łyżka oleju
- ok. 1 szklanka bardzo gorącej wody
- sól
Sposób przygotowania
Dieta bezglutenowa
Przygotowanie nadzienia
Składniki: 6 dag grzybów suszonych lub 20 dag pieczarek, 1 duża cebula, sól, pieprz, 2 łyżki oleju
Grzyby dokładnie umyć, namoczyć na 15-20 minut w niedużej ilości wody, ugotować tak, aby pozostało niewiele wywaru.
Wywar można wykorzystać do barszczu.
Obraną cebulę pokroić w drobną kostkę, usmażyć na oleju na jasno złoty kolor. Odcedzić grzyby i jak najdrobniej posiekać lub przepuścić przez maszynę do mięsa. połączyć z podsmażoną cebulką i chwilę zasmażyć, aby odparować pozostały płyn. Doprowadzić do smaku solą, pieprzem. Ostudzić.
Przygotowanie ciasta:
Wsypać bezglutenową mąkę do miski, dodać szczyptę soli, wlać 1 szklankę bardzo gorącej wody i olej. Wymieszać mąkę z wodą, starając się rozcierać łyżką powstające grudki. Jeśli potrzeba, dolewać stopniowo po łyżce wody. Cała mąka ma być zaparzona, ale ciasto nie może być ani zbyt twarde ani zbyt luźne – konsystencja powinna być taka, aby łatwo dało się zrobić palcem dołek w cieście. Przykryć miskę ściereczką, żeby ciasto nie obeschło i odstawić na 10-15 minut do przestygnięcia. Z wciąż ciepłego ciasta robimy uszka. Jeśli ciasto wydaje nam się zbyt rzadkie, podsypać mąką i zarobić.
Uszka można robić na dwa sposoby. Tradycyjne – rozwałkowany płat ciasta należy pociąć na kwadraty 4×4 cm. Na każdy kwadracik nakładać łyżeczką farsz. Kwadraciki składać po przekątnej, zlepiając brzegi, a następnie zlepić razem dwa przeciwległe roki.
Drugi sposób polega na odrywaniu małych porcji ciasta i rozklepywaniu ich na omączonej dłoni na placuszek, na który nakładamy farsz. Następnie zlepić wystające rogi pierożka formując uszko. Ten drugi sposób jest łatwiejszy dla początkujących (ciasto nie przylepia się do stolnicy i wałka). Gotowe uszka układać na posypanej mąką bezglutenową ściereczce kuchennej i przykryć, aby nie obeschły (obeschnięte popękają podczas gotowania).
Uszka wrzucać na posolony wrzątek i gotować powoli, bez przykrycia. Wyjmować, gdy wypłyną na wierzch – gotują się szybko. Układać na posmarowanym olejem talerzu, dobrze jest też każdy pierożek posmarować olejem, a następnie przykryć czystą ściereczką, aby nie obsychały.
Uwagi:
Ilość wody zużytej do zarobienia ciasta zależy od rodzaju użytej mieszanki mąk i może się nieznacznie różnić. Jeśli dodaliśmy zbyt dużo wody, trzeba podsypać więcej mąki i zagnieść ciasto. Jeśli zostanie ciasta, można zrobić łazanki, rozsypać na ściereczce posypanej mąką bezglutenową i ususzyć.
Przepis pochodzi z czasopisma 'Bez glutenu’, ten i inne znajdziecie na stronie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej – www.celiakia.pl
Dodatkowe informacje
Czas przyrządzenia: 60 min.
Poziom trudności: trudny
Liczba porcji: 6