Składniki
- Ciasto:
- 1 szklanka mąki bezglutenowej pierogowej lub uniwersalnej (mix)
- wrząca woda – ok. 1 szklanka
- 1 łyżka oleju
- sól
- Farsz:
- 40 dag kapusty kiszonej
- 3-4 dag suszonych grzybów
- 1-2 cebule
- 2 łyżki oleju
- sól, pieprz
Opis wykonania
Dieta bezglutenowa
Przygotowanie farszu:
Grzyby opłukać, namoczyć na 10-15 minut w 1 szklance letniej wody, ugotować w wodzie, w której się moczyły, odcedzić (wywar zachować), grzyby drobno posiekać. Cebulę obrać, opłukać, posiekać i usmażyć na oleju. Kapustę pokroić, zalać wywarem z grzybów i gotować ok. 1 godziny w odkrytym naczyniu. W miarę potrzeby uzupełniać płyn.
Gdy kapusta zmięknie, odcedzić; dodać usmażoną cebulę oraz grzyby, przyprawić solą i pieprzem i dusić bez przykrycia ok. 15-20 minut, aby odparować farsz. Gdyby farsz był nadal rzadki,można dodać 1-2 łyżki bezglutenowej bułki tartej. Z tej ilości otrzymamy około 1 szklanki farszu.
Przygotowanie ciasta:
Ciasto przygotowujemy tak, jak ciasto na uszka. Z wciąż ciepłego ciasta robimy pierogi. Na krążki wykrojone z rozwałkowanego ciasta lub małe placuszki rozklepane w dłoniach z niewielkiej porcji ciasta nakładać farsz i zlepić dokładnie brzegi pieroga.
Pierogi wrzucać delikatnie na posolony wrzątek i gotować powoli, bez przykrycia. Wyjmować, gdy wypłyną na wierzch.
Układać na posmarowanym olejem talerzu, dobrze jest też każdy pieróg posmarować z osobna olejem, a następnie przykryć czystą ściereczką, aby nie obsychały. Pierogi podawać z cebulką zrumienioną na oleju.
Ugotowane pierogi i uszka można zamrażać. Najlepiej rozłożyć je w zamrażalniku pojedynczą warstwą, a gdy zamarzną, zsypać je do szczelnego woreczka foliowego (żeby nie obsychały). Gotujemy wrzucając zamrożone na posolony wrzątek.
Przepis pochodzi z czasopisma ‘Bez glutenu’, ten i inne znajdziecie na stronie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej – www.celiakia.pl