Test aktywacji bazofilów (basophil activation test czyli BAT) jest coraz popularniejszą bezpieczną alternatywą wobec prowokacji alergenowych w reakcjach alergicznych – m.in. w pokrzywce ostrej, alergii pokarmowej, alergii na jady owadów, alergii natychmiastowej na leki i anafilaksji.
Test ten weryfikuje czy organizm reaguje nadwrażliwością w przypadku, gdy inne metody nie dają odpowiedzi co do alergenów i współwystępujących objawów np. alergii wziewnej i pokarmowej
Jest przydatny do oceny reakcji organizmu na podaną szczepionkę, zanim zostanie ona zaaplikowana pacjentowi. Przy immunoterapii pozwala uniknąć długotrwałej, uciążliwego, kosztownego i nieskutecznego odczulania.
Przy alergii na jad owadów
Nierzadko przy nadwrażliwości na jad osy mamy do czynienia z anafilaksją. Aby rozpoznać alergię, należy rozpoznać uczulenie i zależność przyczynowo-skutkową pomiędzy użądleniem i anafilaksją.
Testy skórne i oznaczanie swoistych IgE są skuteczną metodą rozpoznawania uczuleń, ale niekoniecznie alergii, gdyż osoby reagujące anafilaksją nie zawsze są uczulone. Ponadto wiele osób uczulonych toleruje użądlenia. Tutaj właśnie sprawdza się BAT.
Przy alergii wziewnej na roztocza
BAT wspomaga diagnostykę oraz monitorowanie leczenia alergii oddechowej. Pozwala jednoznacznie rozgraniczyć osoby uczulone od nieuczulonych na roztocze kurzu domowego, co bardzo pomaga w diagnostyce alergologicznej u osób z astmą i alergicznym nieżytem nosa.
Źródło – XI Konferencja Naukowo-Szkoleniowa ALERGIA ASTMA IMMUNOLOGIA KLINICZNA, ŁÓDŹ 2011