Kobiety w ciąży nie mogą zapominać o regularnych badaniach,które pozwalają monitorować rozwój płodu. Wykonywane badania umożliwiają wykrycie wad czy poważnych chorób, dlatego przyszła mama, nie powinna ich zaniedbywać.
Obowiązkowe badania w ciąży
U niektórych osób, myśl na temat wizyty u lekarza wywołuje strach i panikę. W czasie ciąży, badania są koniecznością. Nie dość, że lekarz musi potwierdzić stan ciąży, to wyznacza on termin porodu i monitoruje cały przebieg tego wyjątkowego stanu. Takie badania jak popularne USG są obowiązkowe w przypadku ciąży, więc lekarz zawsze je wykonuje. Oprócz nich, kobieta ma możliwość wykonania także innych, dodatkowych badań. Czasem rozwój ciąży, pod wpływem różnych czynników ulega zaburzeniom, wówczas dodatkowe środki ostrożności są nieuniknione. Wszelkie inne badania wykonywane są przy jakichkolwiek niepokojących sygnałach ciąży. Dzięki tego typu profilaktyce, współczesna medycyna jest w stanie uratować życie dziecka i sprawić, by jego rozwój w przyszłości nie był ograniczony.
Pierwszy trymestr
Lekarz zawsze zakłada pacjentce kartę ciąży. Tam umieszczane są informacje o stanu ciąży, wszystkich badaniach i ich wynikach. Kobieta oczekująca na poród, bez problemu dostanie skierowania na niezbędne badania. W pierwszym trymestrze ciąży, do takowych należy morfologia krwi. Badanie wykonujemy co miesiąc, ponieważ u pań spodziewających się dziecka, istnieje ryzyko anemii. Oznaczenie poziomu glukozy we krwi to także ważne badanie, które wskazuje nam cukrzycę ciążą lub jej brak. Badanie WR to sprawdzenie, czy kobieta nie jest nosicielką kiły. Choroba jest niebezpieczna dla nienarodzonego dziecka, więc warto się przebadać. Przed zajściem w ciążę, sprawdza się obecność ciał w kierunku toksoplazmozy czy cytomegalii, wirusa przenikającego przez łożysko. Podstawowa jest także cytologia, badanie moczu i ciśnienia, które odbywa się przy każdej rutynowej wizycie. Jego wysokość nie powinna przekraczać 140/90 mmHg.
Drugi trymestr
Kolejny trymestr ciąży także przynosi nam badania, które musimy wykonać. Wszystko dla prawidłowego rozwoju dziecka i bezpiecznego przebiegu ciąży. Kobiety nie powinny się niczego obawiać, ponieważ profilaktyka ma za zdanie zapobiegać poważnym problemom zdrowotnych. Tutaj znowu kobieta zostanie skierowana na morfologię krwi oraz badanie moczu, parametry te będą weryfikowane w każdym miesiącu ciąży. Test obciążenia glukozą to kolejny ważny punkt, w kalendarzu badań ciężarnej. W dalszym ciągu monitoruje się ciśnienie krwi, które powinno pozostawać we wcześniej przedstawionej normie.
Trzeci trymestr
Ostatni trymestr ciąży to końcowa faza, która prowadzi do porodu. Zanim on nastąpi, kobieta także przechodzi przez szereg niezbędnych badań. Oprócz wspomnianej już morfologii czy badania moczu, przeprowadza się badanie na WZW typu B. Wirus żółtaczki typu B to bardzo częsta przypadłość wśród nowo narodzonych dzieci, dlatego tego badania nie można pominąć. Jego wynik jest wskazówką do zachowania szczególnej ostrożności podczas samego porodu. W drogach rodnych kobiety mogą znajdować się paciorkowce. Kontakt z nimi, naraża dziecko na zakażenie, więc wcześniej wykonywany jest posiew z pochwy matki.
Przy wystąpieniu w rodzinie chorób genetycznych, lekarz może zlecić badania prenatalne, które nie są obowiązkowe dla przyszłych rodziców. W okolicach 38. tygodnia ciąży, wykonuje się także KTG, czyli badanie obrazujące skurcze macicy matki i czynność serca dziecka. Powtarza się je aż do porodu lub nawet przeprowadza w jego trakcie. Kobieta planująca ciążę powinna dbać o swoje zdrowie. Lekarz wskaże odpowiednie badania, które należy wykonać, w danych terminach.
Katarzyna Antos