Badanie ALT to jedna z podstawowych metod diagnozowania chorób oraz wszelkich wątroby. Warto dbać o swoje zdrowie, dlatego regularne sprawdzanie jego stanu jest naprawdę niezwykle ważne. Kiedy zaleca się wykonać badanie ALT? Jak się do niego właściwie przygotować?
Badanie ALT jest jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnozujących stan wątroby. Odnosi ono bardzo dużą skuteczność, jeśli chodzi o diagnozowanie różnego rodzaju chorób. Dlatego też warto wykonać je, gdy wątroba daje jakieś niepokojące sygnały. ALT to enzym wewnątrzkomórkowy. Występuje nie tylko w wątrobie, ale także w wielu innych tkankach, na przykład w mięśniach szkieletowych, nerkach, czy sercu. Poziom ALT u osób zdrowych jest bardzo niski. Jeśli natomiast enzym przedostanie się do komórek, uszkadza je, przez co poziom ALT wzrasta. Taki stan stwierdzić można, jedynie wykonując badanie ALT. Co warto o nim wiedzieć?
Kiedy wykonać badanie ALT?
Badanie ALT zaleca się wykonywać przede wszystkim przy występowaniu niepokojących objawów, które mogą wskazywać na kłopoty z wątrobą. Jest to jedno z podstawowych badań diagnozujących. Dlatego też w takim przypadku nie należy zwlekać z jego zrobieniem. Jednym z najczęściej występujących wskazań do wykonania ALT jest zażółcanie skóry oraz błon śluzowych. Niezdiagnozowane wzdęcia, wymioty, nudności, czy też ogólne osłabienie także są objawami, mogącymi wskazywać na wzrost poziomu enzymu ALT.
Badanie ALT regularnie powinny wykonywać osoby z tak zwanej grupy ryzyka. To bardzo ważne, szczególnie u pacjentów, którzy przyjmują leki na choroby przewlekłe. Taka terapia może mieć bowiem tragiczny wpływ na wątrobę. Dzięki profilaktyce można jednak uchronić się od tych przykrych konsekwencji. Do grupy szczególnie narażonej na problemy z wątrobą zaliczają się także osoby walczące z otyłością oraz alkoholizmem.
Badanie ALT warto także wykonać raz na jakiś czas prewencyjnie. Wcześniej oczywiście należy skonsultować się z lekarzem.
Norma ALT
Poziom ALT ma oczywiście określone normy. Na tej podstawie możliwa jest interpretacja wyniku badania i ewentualne postawienie diagnozy. Obecnie norma enzymu ALT w badanym materiale wynosi od 5 do 40 U/I. Jeśli wynik się w niej mieści, to wszystko jest w porządku i nie ma powodów do niepokoju. Oczywiście normy te mogą się wahać, ponieważ zależne są od wielu czynników. Należy wziąć tu pod uwagę między innymi płeć oraz wiek osoby badanej.
Co jednak gdy poziom ALT przekracza określoną normę? W takim przypadku mamy do czynienia z uszkodzeniem wątroby, dlatego też niezbędna tu będzie wizyta u specjalisty oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia lub prowadzenia dalszych działań diagnozujących. Warto pamiętać jednak, że czasem wynik badania może być podwyższony przez przewlekłe choroby, czy też przyjmowane leki.
Jak się przygotować do badania ALT?
Do badań ALT nie trzeba właściwie specjalnie się przygotowywać. Zasady są w tym przypadku bardzo podobne, do tych, jakie obowiązują przy zwykłym pobieraniu krwi. Najważniejsze więc, aby przyjść na badanie na czczo. Niewskazany jest także wysiłek fizyczny. Może on bowiem sprawić, że wyniki wyjdą nieprawidłowo.
Badanie ALT należy wykonywać zawsze z samego rana. Stężenie tego enzymu zmienia się w ciągu dnia, dlatego też jest to bardzo istotne.
ALT i AST – próby wątrobowe
Tak zwane próby wątrobowe wykazują największą skuteczność przy diagnozowaniu schorzeń związanych z wątrobą. Na to badanie składa się sprawdzenie poziomu enzymu ALT oraz AST. Stosunek jednego do drugiego pozwala wyliczyć bowiem wskaźnik Ritisa. Niski stosunek AST do ALT może oznaczać na przykład wirusowe zapalenie wątroby. Wysoki wskaźnik natomiast obserwuje się przeważnie przy alkoholowym zapaleniu wątroby.
Czy to, czego się tu dowiedziałeś, jest dla Ciebie niewystarczające? Przeczytaj więcej o badaniu ALT na stronie: https://diag.pl/sklep/badania/alt/.
Ja regularnie robię próby wątrobowe, bo biorę tabletki antykoncepcyjne.
Dobrze, że przypomnieliście mi o próbach wątrobowych, które powinnam wykonać.
Dobrze wiedzieć, że na próby wątrobowe trzeba przyjść na czczo.
Ja regularnie wykonuję próby wątrobowe, gdyż przyjmuję leki. Ale wyniki mam dobre.
Dobrze wiedzieć, jaka jest norma ALT. Muszę wreszcie zrobić to badanie.
Ja regularnie wykonuję próby wątrobowe, na szczęście na razie jestem okazem zdrowia.
Dobrze wiedzieć, jak w praktyce wyglądają próby wątrobowe i jak należy się do nich przygotować.
Próby wątrobowe dostarczają nam cennych informacji.
Nie wiedziałam, że wysiłek fizyczny może negatywnie wpłynąć na próbę wątrobową.