Atopowe zapalenie skóry – objawy
Świerzbiączka często przysparza lekarzom problemów diagnostycznych, ta dokuczliwa choroba bywa mylona z łuszczycą. Na to, iż dziecko zmaga się z AZS, często wskazuje jego płacz. Silny świąd drażni malucha i sprawia, że pociecha staje się marudna. Jeśli zauważymy, że szkrab grymasi, często płacze i/lub śpi niespokojnie, przyjrzyjmy się jego skórze. Jeśli dostrzeżemy niepokojące zmiany, skonsultujmy je ze specjalistą.
Gdy choroba wkracza w ostrą fazę, na ciele pojawiają się ogniska rumieniowate, które wyraźnie odgraniczają się od skóry. Często obserwuje się również nadżerki, grudki i pęcherzyki. Lichenizacja, czyli ogniska ze zgrubiałą skórą i wyraźnym rysunkiem linii skórnych, świadczy o przewlekłym stanie zapalnym. U dzieci, które zmagają się z AZS, naskórek wykazuje nadmierną tendencję do łuszczenia. W przypadku maluchów, które nie ukończyły 2. roku życia, na policzkach, czole i owłosionej skórze głowy często występują nieregularne ogniska rumieniowo-wysiękowe.
W związku z tym, iż rodzice, którzy nie mają wykształcenia medycznego, na ogół nie są w stanie rozpoznać ognisk rumieniowo-wysiękowych, każdą zmianę skórną warto skonsultować ze specjalistą. Lekarz dysponuje wiedzą, która pomoże mu ustalić przyczynę dolegliwości. Wprawdzie nie opracowano leku na AZS, ale można złagodzić dokuczliwe objawy choroby, które wpływają negatywnie na samopoczucie małego szkraba.