
W przeszłości azbest stosowany był na szeroką skalę do produkcji wyrobów przemysłowych, takich jak płyty dachowe i elewacyjne, a także rury. Ma sporo zalet – jest odporny na wysokie temperatury, działanie mrozu, kwasów oraz substancji żrących. Problem w tym, że szkodzi zdrowiu.
Od 1998 roku jego produkcja, import i stosowanie wyrobów, które zawierają azbest jest zakazane.
Ministerstwo Gospodarki w ramach Programu usuwanie azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski wyznaczyło cel, by do 2032 roku Polskę „oczyścić” z azbestu i tym samym wyeliminować jego negatywne skutki dla zdrowia ludzi oraz dla środowiska.
Na co szkodzi?
Chorobotwórcze działanie azbestu powstaje w wyniku wdychania włókien, zawieszonych w powietrzu (dopóki włókna nie są uwalniane do powietrza i się ich nie wydycha, wyroby azbestowe nie stanowią bowiem zagrożenia dla zdrowia). Ale uwaga. Włókien azbestowych nie zobaczy się gołym okiem!
Narażenie na pył azbestowy może być przyczyną chorób układu oddechowego, takich jak:
- pylicy azbestowej (azbestozy),
- łagodnych zmian opłucowych,
- raka płuc (najpowszechniejszego nowotworu złośliwego, powodowanego przez azbest),
- międzybłoniaków opłucnej i otrzewnej, nowotworów o wysokiej złośliwości
- łagodniejszych problemów wziewnych – astmy.
Musisz to zgłosić
By zabezpieczyć lub usunąć wyroby azbestowe z własnego domu należy zawiadomić powiatowy urząd nadzoru budowlanego oraz okręgowy inspektorat pracy. Prace te muszą bowiem wykonać specjaliści, którzy zostali do tego odpowiednio przeszkoleni i posiadają odpowiednie wyposażenie.
To niestety kosztowne. Warto zatem wiedzieć, że można postarać się o dofinansowanie całego przedsięwzięcia. Informacje na ten temat można uzyskać w najbliższym urzędzie miasta lub gminy.
DR