Atopowe zapalenie skóry (w skrócie AZS) to jedna z częstszych chorób dermatologicznych. Związana jest z nadwrażliwością układu immunologicznego na alergeny z zewnątrz, drażniące naskórek. Obecnie dokładne przyczyny jej powstawania nie są dokładnie znane, jednak wiadomo już, że pojawia się ona w wieku dziecięcym i z momentami wyciszenia oraz remisji trwa przez całe życie.
Jak zdiagnozować AZS?
Na początku zdiagnozowanie AZS nie jest proste. Wydaje się, że to proste uczulenie albo podrażnienie wywołane przypadkowym alergenem. Jednak nawracające objawy zmuszają do zmiany zdania i wizyty u lekarza. Atopowe zapalenie skóry zazwyczaj jest diagnozowane już u dzieci, zwłaszcza między 6 a 7 rokiem życia (choć pojawia się również u noworodków). Pomimo że przyczyny choroby nie są do końca zbadane, wiadomo że charakteryzuje się ona momentami wyciszenia oraz zaostrzenia symptomów. Do głównych objawów należą rozległe zaczerwienienia pokrywające całą skórę, związany z nimi świąd oraz nadmierne przesuszenie skóry. Suchość skóry często nie ustępuje nawet po zniknięciu zaczerwienień, co powoduje, że chorzy na AZS muszą ją odpowiednio pielęgnować.
Co wpływa na nawroty choroby?
Chwile wyciszenia AZS i nawroty są bardzo męczące, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Jeżeli zachowuje się odpowiednią higienę zdrowia można z powodzeniem zminimalizować pojawianie się zaczerwienień. Jednak istnieje kilka elementów, które potęgują nie nawrót choroby, ale jej ostrzejszy przebieg.
Pierwszym wrogiem AZS jest stres. Może on spowodować, że objawy choroby będą pojawiać się częściej albo że zaczerwienienia będą utrzymywać się dłużej na ciele. Za nadmierny stres może być odpowiedzialne praktycznie wszystko od pracy, po problemy rodzinne, jednak przy AZS stresujące są również kontakty międzyludzkie. Skrępowanie i wstyd związany z problemami skórnymi może odbić się na zdrowiu.
Drugi wróg to podrażnienia, które mogą być spowodowane nie tylko alergenami, lecz również twardą wodą albo szorstkim bądź wełnianym ubraniem. Zmiany skórne mogą zostać zaognione lub zmienić się w rany.
Trzeci wróg AZS to niekorzystny, suchy klimat. Sucha skóra potrzebuje wilgotności, dlatego w czasie nawrotów choroby dobrze jest wyjechać nad morze, zamiast pozostawać w domu, w którym powietrze może być nadmiernie wysuszone.
Sposoby na AZS
Skoro AZS nie można wyleczyć, warto znać sposoby na łagodzenie objawów. Przydatne są zarówno preparaty z apteki, jak i domowe środki. Do natłuszczania suchej skóry (jest to konieczne) dobrze sprawdzą się kremy oraz emulsje zakupione w aptece, nie posiadające substancji zapachowych i drażniących. Są przebadane dermatologicznie, co nie zawsze można powiedzieć o kosmetykach z drogerii. Smarowanie zaczerwienień może być nieprzyjemne, a nawet szczypać, gdyż skóra pod ich wpływem delikatnie pęcznieje.
Od czasu do czasu dobrze jest wykąpać się w kąpieli z dodatkiem rumianku i nagietka. Oba zioła mają działanie łagodzące oraz odkażające. Nie są jednak wskazane długie gorące kąpiele, ponieważ potęgują przesuszenie skóry.
Karolina Skrzek