atopowe zapalenie skóry

Problemy skórne, pojawiające się u małych dzieci to coraz bardziej powszechny problem. Atopowe zapalenie skórny niemowląt to jedna z częstych chorób skóry. Czym się charakteryzuje?

Atopowe zapalenie skóry

Ta przewlekła choroba skóry jest bardzo często diagnozowana u niemowląt. Atopowe zapalenie skóry zwykle można zaobserwować między trzecim a szóstym miesiącem życia dziecka. Pojawienie się choroby w pierwszym roku życia malucha zwiększa szansę ustąpienia objawów przed 3. urodzinami. Dermatoza może rozwinąć się przez działanie alergenów. Układ immunologiczny reaguje na daną substancję alergizującą, w efekcie czego dochodzi do reakcji alergicznych. W przypadku AZS, są to reakcje skórne w postaci swędzącej skóry i wysypce na zgięciach łokci i kolan. Dużą rolę odgrywają także predyspozycje genetyczne oraz wszelkie czynniki takie jak klimat, środowisko i kosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka. Alergeny pokarmowe i wziewne mogą wywołać atopowe zapalenie skóry u niemowląt.

Przebieg atopowego zapalenia skóry niemowląt

Atopia to przewlekłe schorzenie, które może nawracać, nawet kilka razy w roku. Bywają okresy, w których objawy się nasilają. Niemowlęta mogą mieć problemy z zasypianiem przez uciążliwy świąd, który towarzyszy chorobie. Mogą płakać i być niespokojne. Drapanie się jest odruchem, który pogarsza stan skóry dziecka, co utrudnia jej regenerację. Rodzice muszą więc zadbać o właściwą pielęgnację skóry swojej pociechy, co zmniejszy objawy atopii i złagodzi jej przebieg. Do kąpieli zalecane są płatki owsiane lub specjalne emulsje bezzapachowe. Każdorazowo, po umyciu dziecka należy aplikować na skórę emolienty, które nawilżą i zabezpieczą skórę przed podrażnieniami. Ubranka dla maluszka powinny być wykonane z delikatnych i naturalnych tkanin, które nie uszkodzą w żaden sposób wrażliwej skóry. Do ich prania warto stosować hipoalergiczne środki. Skóry dziecka nie wolno pocierać, co mogłoby uszkodzić jeszcze bardziej naskórek. Należy więc delikatnie osuszać ciało po kąpieli. W aptekach dostępne są specjalne kosmetyki dla dzieci chorych na atopowe zapalenie skóry. Takie zachowanie wpłynie korzystnie na skórę z AZS i pozwoli na spokojniejsze początki życia dziecka. Przebieg choroby może być różny, ale bez względu na wielkość objawów, kluczową rolę w leczeniu atopowego zapalenia skóry odgrywa właściwa pielęgnacja, dlatego nie można lekceważyć wszelkich zaleceń lekarza.

Atopowe zapalenie skóryAtopowe zapalenie skóry niemowląt może minąć bądź trwać także w dalszych latach życia dziecka. Właściwa pielęgnacja i dbanie o skórę dziecka spowodują zmniejszenie stanu zapalnego skóry oraz złagodzenie pojawiających się sygnałów choroby. W trosce o zdrowie dzieci, należy zwrócić szczególną uwagę na wszelkie zmiany skórne, które zaobserwujemy. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zwrócić się do lekarza, który podpowie jak postępować w przypadku wszelkich dolegliwości skórnych.

Katarzyna Antos