Skóra dotknięta atopowym zapaleniem jest sucha, swędząca i zaczerwieniona. Choć wspomniana dolegliwość ma przewlekły charakter, można złagodzić jej objawy poprzez właściwą pielęgnację. Jak dbać o skórę z AZS?
Delikatne mycie i oczyszczanie
Skóra atopowa jest bardzo wrażliwa i łatwo ulega podrażnieniom, dlatego wymaga delikatnego traktowania. Mycie i oczyszczanie powinno być skuteczne, ale łagodne. Nie może drażnić wrażliwej skóry i musi przeciwdziałać bakteryjnym nadkażeniom. Do mycia nadaje się ciepła lub letnia woda. Zbyt gorąca może podrażniać i nadmiernie przesuszać.
Kosmetyki do oczyszczania skóry atopowej nie powinny zawierać zwykłego mydła ani innych substancji działających drażniąco, wysuszająco i alergizująco. Do mycia twarzy i ciała odpowiednie będą specjalne emulsje dla osób zmagających się z AZS. Tego typu środki oczyszczą skórę łagodnie, bez podrażnień i nasilania uczucia suchości. Po prysznicu czy kąpieli naskórek należy delikatnie osuszać poprzez przykładanie do niego ręcznika. Kolejnym krokiem pielęgnacji powinno być nałożenie preparatów nawilżających.
Nawilżanie – najważniejszy etap pielęgnacji skóry atopowej
Skóra atopowa jest pozbawiona silnej warstwy ochronnej zabezpieczającej przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Z tego powodu bardzo ważne okazuje się nawilżanie naskórka oraz wspieranie odbudowy naturalnej warstwy lipidowej. Podstawą pielęgnacji przy atopowym zapaleniu skóry powinny być emolienty. Tego typu kosmetyki – kremy, balsamy i inne preparaty – intensywnie nawilżają naskórek. Zminimalizowanie suchości pozwala ograniczyć swędzenie skóry. Emolienty pokrywają też naskórek warstwą chroniącą przed nadmierną utratą wilgoci i wzmacniającą naturalną barierę lipidową.
Preparaty nawilżające należy stosować po każdej kąpieli czy prysznicu. Przy uporczywym uczuciu suchości skóry po przedstawione kosmetyki na AZS można sięgać częściej, nawet kilka razy dziennie. Przy doborze środków do pielęgnacji twarzy warto pamiętać, by były łagodniejsze niż kremy czy balsamy do ciała.
Regeneracja skóry z AZS
Środki do pielęgnacji skóry atopowej mogą również ułatwiać regenerację naskórka. Przykładem preparatu o takich właściwościach jest maść na atopowe zapalenie skóry. Działa ona jak łagodny opatrunek regenerujący dla bardzo suchego naskórka. Środek przeciwdziała podrażnieniom i pękaniu skóry, a także skutecznie natłuszcza i przeciwdziała zbyt dużej utracie wody. Maść wzmacnia też naturalną warstwę ochronną naskórka. Poza stosowaniem opisanych preparatów warto wspierać regenerację skóry, unikając stosowania gąbek do mycia oraz szorstkich ręczników i ubrań.
Przy dużym nasileniu objawów AZS na skórę aplikuje się kremy i maści o działaniu przeciwzapalnym. Jeśli natomiast dojdzie do nadkażeń bakteryjnych, konieczne może okazać się stosowanie preparatów z antybiotykiem (w tym środków podawanych doustnie).
Przy atopowym zapaleniu skóry ważne jest staranne dbanie o naskórek. Aby uniknąć nadmiernej suchości, świądu i podrażnień, należy łagodnie myć i oczyszczać ciało i twarz. Kolejnym istotnym krokiem w pielęgnacji skóry atopowej jest nawilżanie i wzmacnianie warstwy lipidowej z pomocą emolientów. Z kolei w przypadku podrażnień warto wspierać gojenie się naskórka poprzez stosowanie odpowiednich preparatów i unikanie czynników drażniących. Dzięki opisanym zabiegom uda się ograniczyć nasilenie objawów AZS i poprawić komfort swojego życia.