atopowe zapalenie skóry głowy

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to nieuleczalna choroba dermatologiczna. Może dotknąć całego ciała lub skupiać się na konkretnych obszarach. Jednym z nich może być skóra głowy, co jest szczególnie kłopotliwe dla chorego. Skóra na głowie nie tylko jest bardzo delikatna, ale podczas choroby łuszczy się, wpływa na włosy i bez środków łagodzących może doprowadzić do pojawienia się bólu i silnych kompleksów.

 

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Nie udało się jeszcze ustalić dokładnych przyczyn zachorowania na atopowe zapalenie skóry. Najczęściej bywa ono wiązane z genetyką i dziedziczeniem po rodzicach, jeśli są obciążeni chorobą. Takie powiązanie wynika z faktu, że choroba jest diagnozowana  najczęściej już u niemowląt oraz dzieci między 6-7 rokiem życia. AZS towarzyszy choremu przez całe życie wykazując objawy nasilenia oraz uśpienia. W momentach aktywności potrafi obejmować niemal wszystkie fragmenty ciała czerwonymi, łuszczącymi się wypryskami, powodując przy tym duży dyskomfort fizyczny oraz psychiczny.

Jednym z miejsc, które nie są wolne od objawów AZS jest owłosiona skóra głowy, zarówno tuż nad karkiem, jak i głęboko pod włosami.

Jak objawia się AZS skóry głowy?

AZS, zwane również egzemą jest szczególnie kłopotliwe jeżeli dotyczy skóry głowy. Zazwyczaj na tej powierzchni objawia się jeszcze w okresie niemowlęcym, jednak także dorośli cierpią z tego powodu.

Typowymi objawami dla atopowego zapalenia skóry głowy są liczne rumienie (wypryski) pokryte grudkami, z których może sączyć się płyn, ropa prowokujące powstanie bolesnych strupów. Nawet podczas przechodzenia w fazę uśpienia skóra nie wraca w pełni do poprawnego wyglądu. Pojawiają się na niej zrogowacenia, łuszczące się fragmenty, zwłaszcza w obrębie karku budząc dodatkowy dyskomfort. Nie pozostaje to bez wpływu na włosy. Stają się osłabione i przerzedzone, z tendencją do wypadania. Ich suchość, wynikająca z suchości skóry przy AZS, przyczynia się do wypadania nawet podczas przesuwania po nich ręką.

Zmiany skórne łączą się ze świądem oraz przemożną potrzebą drapania się. Jeżeli nie udaje się powstrzymać chęci drapania złuszcza się wraz z pocieraniem naskórek, włosy wydają się pełne łupieżu, a dodatkowo osłabia się płytkę paznokci.

Poprawna pielęgnacja skóry głowy z AZS

Skoro AZS nie można wyleczyć, niezbędne jest łagodzenie objawów, aby włosy nie były zanadto osłabione, a skóra sucha. Bardzo dobrze sprawdzają się środki pielęgnacyjne z zawartością mocznika (4-10%). Ułatwiają one przywrócenie prawidłowego pH skóry i nawilżają miejsca pokryte wypryskami lub zrogowaceniem. W przypadku nadmiernego świądu polecane są środki do stosowania miejscowego, zawierające substancje znieczulające np. polidokanol. Pozwala to na zmniejszenie ochoty na drapanie się.

Bardzo ważny jest również sposób mycia włosów. Woda powinna mieć maksymalnie temperaturę ciała, aby nie podrażnić wyprysków. Najlepiej podczas mycia nie używać środków chemicznych, lecz wetrzeć je dopiero po umyciu oraz delikatnym osuszeniu włosów ręcznikiem.

Karolina Skrzek