Nieodłączną częścią leczenia osób chorych na atopowe zapalenie skóry jest odpowiednie odżywianie. Właściwe produkty mogą zmniejszyć objawy choroby. Jak powinna wyglądać dieta przy atopowym zapaleniu skóry?
Atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry jest egzemą atopową. To jedna z najbardziej uciążliwych chorób skórnych, o podłożu alergicznym. Jej objawy są widoczne na skórze. Na ciele chorego pojawia się wysypka, pokrzywka, rumień oraz świąd. Osoby w każdym wieku są narażone na rozwój atopowego zapalenia skóry. Choroba ma typ przewlekły, co oznacza zarówno okresy remisji jak i nasilonych zmian skórnych. Podczas leczenia, chorzy napotykają wiele trudności. Nie ma leku, który całkowicie wyleczyłby atopię, jednak są sposoby, które pomagają złagodzić zmiany chorobowe, poprawiając tym samym komfort codziennego życia.
Atopowe zapalenie skóry – dieta
Dieta odgrywa ważną rolę przy wszystkich chorobach. To co spożywamy, wpływa bowiem na zdrowie naszego organizmu. Nie inaczej jest przy atopowym zapaleniu skóry. Odpowiednie nawyki żywieniowe przyczyniają się do przebiegu choroby. Możemy więc sobie pomóc lub zaszkodzić, niezdrową dietą. Skóra człowieka magazynuje wiele substancji, które trafiają do organizmu wraz z pokarmem. Jedząc więc właściwe produkty, jesteśmy w stanie zmniejszyć objawy uciążliwej alergii, a nawet uodpornić się na dane alergeny. Długotrwała dieta eliminacyjna pomaga osiągnąć takie rezultaty, co potwierdzają chorzy i lekarze.
Dieta przy AZS
Przy atopowym zapaleniu skóry zaleca się unikania spożywania mleka krowiego, które jest jednym z głównych przyczyn pokarmowych choroby. Oprócz mleka, warto także zrezygnować z orzechów, ryb oraz owoców morza. Ryby są źródłem kwasów tłuszczowych, które mogą nasilać objawy atopowego zapalenia skóry. Pozytywny wpływ na dermatozę ma naturalne mleko matki, dlatego kobietom, u których niemowląt stwierdzono AZS, zaleca się karmienie piersią. W diecie chorych powinien znaleźć się olej z wiesiołka. Suplement ten łagodzi objawy choroby. W większych ilościach można spożywać szpinak, kukurydzę, ryż czy suszone owoce, ponieważ nie wpływają one negatywnie na przebieg atopowego zapalenia skóry.
Katarzyna Antos