Atopowe zapalenie skóry (AZS) to wymagająca choroba dermatologiczna. Wymagająca, ponieważ nie można jej wyleczyć, za to trzeba przez całe życie dbać o poprawną pielęgnację naskórka. Wymaga to dużej dyscypliny każdego dnia. Choroba potrafi nasilać się znienacka, dlatego ważne jest unikanie tego, co może ją podrażniać.
Problematyczne AZS – czym jest?
Atopowe zapalenie skóry nie jest łatwą chorobą dermatologiczną. Niestety, jest schorzeniem nieuleczalnym, które ma jedynie okresy nasilenia objawów oraz ich wyciszenia. Przyczyny zachorowania nie są do końca znane i najczęściej podaje się za nią geny oraz dziedziczenie po rodzicach, jak również nadmiernie wrażliwy układ immunologiczny. Reaguje on nawet na substancje nie będące zagrożeniem dla organizmu, co wyraża się charakterystycznymi objawami widocznymi głównie na skórze.
Po kontakcie z alergenem mogą pojawić się wypryski skórne o różnej wielkości. Mogą objąć całe ciało albo tylko wybrany fragment. Są czerwone, rozległe bądź mają formę czerwonych kropeczek, tzw. pokrzywki. Często wypryski są pokryte pęcherzykami z płynem, który później wysycha i przyczynia się do suchości skóry, co jest typowe dla AZS. Jest to również powód ogólnego dyskomfortu chorego, gdyż przez łuszczenie się choroba bywa mylona z łuszczycą.
Pory roku – uwaga na nasilenie reakcji
Atopowe zapalenie skóry, choć wyraża się u każdego chorego podobnymi objawami jest mimo tego bardzo zindywidualizowane. Dotyczy to kwestii elementów wywołujących podrażnienia. Są chorzy, którzy bardzo dobrze znoszą ciepło, słońce i wyższe temperatury, a ich skóra między czerwcem a październikiem wygląda korzystnie, choroba jest w stanie remisji. Wtedy lekarze zalecają przebywanie w cieplejszym klimacie, choć oczywiście nie zalecają opalania. Skóra powinna być zawsze smarowana kremem z wysokim filtrem. Wtedy jesienią, przy nadmiernej wilgoci pojawiają się nawroty wyprysków skórnych.
Z kolei inne osoby na słońce reagują pojawieniem się poważnych wyprysków, które ciepło dodatkowo podrażnia, sprawiając że są bardziej czerwone i mocniej się łuszczą. W takiej sytuacji konieczne jest unikanie słońca oraz częste smarowanie skóry nawilżającymi balsamami bezzapachowymi.
Jakiego jedzenia unikać?
Osoby cierpiące na AZS powinny również uważać na to, co jedzą. Wynika to z faktu, że elementy pokarmu są absorbowane przez skórę i tym samym mogą powodować reakcje alergiczną.
Największym wrogiem jest zazwyczaj mleko krowie, będące silnym alergenem. Często konieczne jest ograniczenie mleka i jego produktów do minimum oraz zastąpienie ich np. mlekiem sojowym. Równie niebezpieczna dla atopików jest żywność wysoko przetworzona, zawierająca liczne konserwanty, gdyż nie wiadomo który składnik spowoduje reakcje alergiczną.
Groźne pyłki w AZS
U niektórych reakcja alergiczna może pojawić się przy zetknięciu się z pyłkami roślin (alergia wziewna). Oznacza to, że w okresie pylenia kwiatów, traw lub drzew niezbędne jest unikanie największych skupisk roślinności, ostrożne wietrzenie domu, a nawet noszenie maseczek ochronnych.
Karolina Skrzek
jak odroznic azs od pokrzywki lub swierzbu??
W sumie wszystkie mają początkowo podobne objawy, ale przy świerzbie charakterystyczne są pręgi, tzw. przeczosy. powstają od roztoczy świerzbowca które drążą pod skórą 🙁
Mi pomagają dwa kremy, inne tylko zaostrzają objawy. Są to kremy firmy Uroda, Kwiaty Polskie, a dokładniej Malwa i Słonecznik. Polecam spróbować, bo drogie nie są (na przecenie około 5,6 zł w Carrefour, czasem w Bierdonce), a mi pomagają.