Alergia wyrażająca się wypryskami na skórze może przybrać różne formy, jednak jedną z cięższych jest atopowe zapalenie skóry. Obejmuje ono największą powierzchnię ciała, może powodować łuszczenie się naskórka oraz ogólny dyskomfort. Może pojawić się znienacka, dlatego dobrze jest wiedzieć nie tylko jak się objawia, lecz także jak zmniejszać związane z nim dolegliwości.
Atopowe zapalenie skóry i reakcja alergiczna
Do jednych z cięższych chorób dermatologicznych należy atopowe zapalenie skóry (w skrócie: AZS). Jest ono tym poważniejsze, że bywa nieuleczalne i charakteryzuje się jedynie okresami wyciszenia objawów oraz ich nasilenia. Nasilenie występuje w momencie kontaktu naskórka z alergenem i pojawienia się reakcji alergicznej, która może objąć wybraną część ciała (która miała kontakt z alergenem) albo całe ciało.
Alergenem wpływającym na pojawienie się AZS mogą być zarówno substancje unoszące się w powietrzu (alergeny wziewne), jak również w produktach spożywczych (alergeny pokarmowe). Wchodzą one w reakcję z komórkami, które znajdują się w skórze i pobudzają substancje obronne, które są odpowiedzialne za zwalczanie elementów uznanych przez alergeny za szkodliwe. Przy tym do wywołania reakcji alergicznej przy AZS niekoniecznie dochodzi w skutek substancji, które są naprawdę groźne, organizm potrafi za taką uznać nawet to, co nie jest szkodliwe dla człowieka.
Jak objawia się AZS?
Alergie nie przebiegają w sposób niezauważalny. Podobnie jest z atopowym zapaleniem skóry, które daje bardzo wyraźne objawy. Mogą przyjmować postać tzw. pokrzywki albo rozległych zaczerwienień, pokrywających większą część ciała. Już same wypryski stanowią poważny problem, lecz dodatkowym jest świąd, związany z nimi. Powoduje on nieznośną chęć drapania się, a jeżeli nie uda się jej powstrzymać można doprowadzić do pojawienia się ran. Są one gotowym zaproszeniem dla bakterii i mogą spowodować zakażenie oraz trudności z gojeniem się. W ostrych przypadkach uczulenia na wypryskach mogą pojawić się pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem.
Dodatkową uciążliwością jest nadmiernie sucha skóra, zarówno w trakcie pojawiania się wyprysków, jak również po ich zniknięciu. Zmusza to alergika do szczególnej pielęgnacji naskórka niemal przez cały czas.
Jak radzić sobie z AZS?
Atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą alergiczną, którą można wyleczyć całkowicie. Z tego powodu ważna jest prawidłowa diagnoza, jak również znajomość środków leczniczych.
Diagnozę stawia lekarz po obejrzeniu zmian skórnych zachodzących po kontakcie z alergenem, obszaru na którym występuje zaczerwienienie oraz jego rodzaju. Po postawieniu diagnozy, że jest to AZS, a nie wyprysk kontaktowy lekarz zazwyczaj zaleca stosowanie leków przeciwhistaminowych (są dostępne i na receptę, i bez recepty w zależności od rodzaju) oraz środków doraźnych. Za takie uważa się okłady z gazy nasączonej zimną wodą, jak również smarowanie ciała bezzapachowymi żelami nawilżającymi i łagodzącymi podrażnienia. Gdy dojdzie do wyprysków warto również popijać wapno ułatwiające kurację.
Karolina Skrzek