atopowe zapalenie skóry

Z powodu atopowego zapalenia skóry (AZS) cierpią zarówno dzieci, jak i dorośli. Okresy uspokojenia choroby i jej powrotów przeplatają się ze sobą, nasilane kontaktami z alergenem. W wyciszaniu AZS mogą pomóc nie tylko odpowiednie środki łagodzące, lecz również dobrze dobrana dieta, pozbawiona elementów drażniących.

 

Problematyczne atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry jest bardzo uciążliwą chorobą dermatologiczną. Tym trudniejszą, że nieuleczalną. Możliwe jest jedynie łagodzenie związanych z nią objawów, do których  należą przede wszystkim wykwity skórne pokryte pęcherzykami, jednak częściej łuszczące się, sprawiające że skóra staje się nieprzyjemna w dotyku. Ze względu na intensywny świąd, może dojść do powstania ran na naskórku, które z kolei prowadzą do zakażenia oraz utrudniają leczenie.

Choroba ma fazy wyciszenia, gdy skóra choć wymaga pielęgnacji, nie jest pokryta wypryskami oraz fazy nawrotu, gdy pojawiają się wykwity. Za nawrót AZS odpowiada przede wszystkim kontakt z alergenem, ale również stres, a także produkty spożywcze. Mogą one zarówno nasilać, jak i łagodzić reakcje układu immunologicznego. Trzeba jednak pamiętać, że eliminacja produktu musi wiązać się z zastąpieniem go równie wartościowym, bogatym w minerały składnikiem.

Dieta a AZS

Jadłospis chorego na AZS nie jest bez znaczenia. Układ pokarmowy jest połączony z innymi układami w organizmie i dostarcza im niezbędnych składników (od wody po tłuszcze). Jednocześnie układ pokarmowy magazynuje pewne elementy z pokarmu w ciele, w tym w skórze, co może prowadzić zarówno do podrażnień, jak i do ich leczenia.

Z tego powodu osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry powinny stosować dietę zwaną eliminacyjną. Jej głównym założeniem jest wykluczenie z jadłospisu produktów, które mogą wywoływać uczulenie. Pozwala to na uniknięcie pojawienia się objawów alergii, a w przypadku długiej eliminacji nawet pewien stopień „odczulenia” na dany element.

 

Zalecane produkty w diecie AZS

Istnieje szereg produktów, które są polecane w jadłospisie dla osób cierpiących na AZS. Dotyczy to przede wszystkim jedzenia posiadającego właściwości przeciwzapalne. Sprawdza się w tym kurkuma, którą można dodawać do niemal wszystkich potraw, jak również przygotować z niej napój zwany „złotym mlekiem” z dodatkiem mleka migdałowego.

Istotne są także produkty spożywcze z witaminą A i beta-karotenem. Poprawiają one stan naskórka, zwiększając jego zdolności regeneracyjne, jak również koloryt. Oba elementy łatwo znaleźć w marchewce, dyni oraz podrobach, które dobrze jest jeść przynajmniej raz w tygodniu.

Zakazane produkty w diecie AZS

Do grupy najczęściej eliminowanych produktów należy mleko krowie i jego przetwory. Można je zastąpić mlekiem sojowym, o ile soja nie jest dla organizmu alergenem. Często konieczna jest także rezygnacja z jaj, produktów zbożowych z glutenem, pomidorów.

Zawsze też trzeba pamiętać, że wykluczanie produktów jest indywidualną kwestią i każda osoba może reagować negatywnie na zupełnie inny produkt.

Karolina Skrzek