Dzieci z astmą stanowią coraz większą grupę, ale w szkołach wciąż nauczyciele mają z tym dość duży problem. Astma u dzieci – na co uczulić nauczycieli w szkole?
Astma u dzieci
Astma jest jedną z najczęściej występujących chorób układu oddechowego, także o podłożu alergicznym. Na astmę, zwykle oskrzelową chorują sportowcy,dorośli i dzieci. Choroba charakteryzuje się trudnościami w oddychaniu, które mogą nasilać się podczas intensywnego wysiłku fizycznego czy stresu. Powodem astmy są bardzo często pyłki roślin czy kurz, to popularne alergeny wziewne, podrażniające drogi oddechowe. Astma u dzieci to poważny problem, szczególnie, gdy mowa o funkcjonowaniu w środowisku szkolnym.
Astmatyk w szkole
Nauczyciele zwykle nie zdają sobie sprawy z charakteru choroby, jaką jest astma. Nie jest ona powodem do wstydu, czy pretekstem do opuszczania zajęć lekcyjnych. Niestety często dochodzi do sytuacji, w których astmatycy są zwalniani z lekcji. Astmatyk w szkole nie ma łatwego życia. Nie dość, że jest narażony na działanie alergenów, chociażby na sali gimnastycznej czy podczas zajęć na świeżym powietrzu, musi zmierzyć się często z komentarzami rówieśników czy nauczycieli. Odpowiednie podejście do problemu jest kluczem do rozwiązania sytuacji i tym samym poprawy komfortu szkolnego życia.
Na co uczulić nauczycieli?
Rodzic ma obowiązek poinformować nauczycieli o alergii, czy wszelkich chorobach tego typu. W grę chodzi bezpieczeństwo i zdrowie dziecka, oraz poczucie wewnętrznego spokoju. W końcu rodzic musi mieć pewność, że jego dziecku w szkole nie dzieje się żadna krzywda. Nauczyciel powinien posiąść wiedzę z zakresu przebiegu astmy i jej leczenia. Ale nie mamy co liczyć, że każdy pracownik oświaty, będzie w takie informacje wyposażony. Dlatego jako świadomi rodzice, musimy przekazać wszelkie niezbędne informacje wychowawcy. Unikniemy w ten sposób zaskoczenia, czy nagłego telefonu, gdy nauczyciel zaobserwuje, ze dziecko bierze jakieś leki. Jeśli więc chcemy uniknąć nieprzyjemności i podejrzeń o narkotykach, powiedzmy nauczycielowi, że nasza pociecha musi przyjmować leki na astmę. Uczulić warto także na czynniki, które nasilają napady astmy. Ich unikanie lub przynajmniej zminimalizowanie będzie wtedy jak najbardziej możliwe. Nauczyciel może być skonsternowany, gdy jego wychowanek nagle dostanie ataku choroby, dlatego na taka ewentualność także należy go przygotować. Dzieci chore na astmę mogą mieć problemy z wydolnością organizmu podczas ćwiczeń czy skupieniem uwagi na lekcji.
Rodzice bardzo często zatajają, że ich dziecko choruje na astmę, co jest wielkim błędem. Ukrycie takiej informacji może tyko zaszkodzić dziecku. Poinformowanie nauczycieli o chorobie dziecka pozwoli uchronić je przed szykanowaniem w szkole. Mając niezbędną wiedzę na temat uczniów, nauczycielom jest łatwiej sprawować nad nimi pieczę. Pamiętajmy, że nasze pociechy są w szkole pod opieką właśnie tych osób. To oni odpowiadają za to, co dzieje się w murach szkoły. Nie utrudniajmy im pracy, tylko otwarcie porozmawiajmy o astmie czy innym schorzeniu. Wówczas będziemy mogli liczyć na to, że nasze dziecko otrzyma pomoc, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.
Katarzyna Antos