Astma sercowa

Objawy astmy sercowej

Jak każda choroba, także i dychawica sercowa daje pewne objawy, na które należy zwracać szczególną uwagę. Są to między innymi:

  • uczucie braku powietrza,
  • świsty,
  • męczący kaszel,
  • uczucie omdlewania,
  • ciężar za mostkiem,
  • nadmierne poty.

Powikłania

Niestety, zdarza się, że astma sercowa przekształca się w ostry obrzęk płuc, który z kolei wymaga intensywnego leczenia. Dlatego tak ważne jest, aby z niepokojącymi objawami zgłosić się do lekarza i rozpocząć leczenie. Jedynie natychmiastowe działania uchronią przed rozwinięciem się choroby i leczeniem ambulatoryjnym.

Astma sercowa

Leczenie astmy sercowej

Jak każda choroba, także i dychawica sercowa wymaga odpowiedniego leczenia. Leczenie astmy sercowej to dostarczanie tlenu, przyjmowanie leków nasercowych oraz leków pomocniczych w postaci ziół (oczywiście po uprzedniej konsultacji z lekarzem). Zioła pomocne w leczeniu astmy sercowej to m.in. krwawnik, srebrnik, żarnowiec miotlasty czy korzenie kozłka lekarskiego.

Zapobieganie

Zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać, niż leczyć” zaleca się, aby ograniczyć spożycie soli, zrezygnować także z palenia papierosów oraz znacznie ograniczyć (bądź całkowicie zrezygnować) spożycie alkoholu. Stosując się do tych zaleceń można zapobiec zachorowaniu nie tylko na astmę oskrzelową, ale także i na wiele innych chorób.

Postępowanie w czasie napadu duszności

Aby pomóc choremu w trakcie ataku, należy zapewnić mu wygodną siedzącą pozycję, jak również dostęp do świeżego powietrza oraz dostarczyć czysty tlen. W przypadku poważnego ataku należy udać się z chorym do lekarza, aby zapobiec różnym powikłaniom.

Sabina Sosnowska