Astma sercowa
Zwana inaczej dychawicą sercową lub napadową dusznością nocną, astma sercowa to zaburzenie, które występuje pod postacią napadów duszności występujących wtedy, kiedy osoba chora znajduje się w pozycji leżącej (np. podczas snu).
Napady te mogą jednak pojawiać się także wtedy, kiedy chory wykonywał jakieś ćwiczenia fizyczne, znalazł się w dużym stresie bądź źle się odżywiał. Uczucie duszności mija wtedy, kiedy chory zmieni pozycją poziomą na pionową. Musi jednak upłynąć minimum 30 minut, aby chory poczuł się lepiej. Duszność w astmie sercowej ma charakter wdechowo-wydechowy.
Zaburzenia występujące w formie dychawicy sercowej
Medycyna wyróżnia 4 rodzaje zaburzeń, które występują w formie astmy sercowej.
- Astma sercowa w połączeniu ze skurczem biernie przekrwionych oskrzeli.
- Astma sercowa atopowa lub też zmiany skurczowe oskrzeli u osób z zapaleniem bakteryjnym oskrzeli.
- Astma sercowa pochodzenia nerwicowego w połączeniu z pobudzeniem psychoemocjonalnym.
- Astma metaboliczna – może wynikać z kwasicy (w cukrzycy, mocznicy, niektórych zatruciach).
Przyczyny
Przyczyną astmy sercowej – bezpośrednią – jest zastój w krążeniu płucnym oraz w żyłach płucnych. Zastój ten jest skutkiem biernego przekrwienia płuc oraz oskrzeli w przebiegu przewlekłej niewydolności lewej komory serca.
Kiedy osoba chora leży, to zwiększa się napływ krwi żylnej z obwodu do płuc. Skutkiem tego jest zmniejszenie pojemności życiowej płuc nawet o 30%. Dodatkowo, kiedy chory leży czy śpi, to zmniejsza się jego podatność płuc, a więc wzrasta potrzeba pracy, która wykonują mięśnie oddechowe.