Astma oskrzelowa - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Jak się zachować podczas ataku astmy?

Najważniejsze jest by zachować spokój, zdenerwowanie u astmatyka może spowodować szybszy oddech a co za tym idzie – nasilenie się duszności. Jeżeli jest to możliwe – usunąć przyczynę ataku (alergen, wysiłek fizyczny, zwierzę np. kot). Pamiętać, by nie pozostawić chorego bez opieki.

Podczas wizyty u lekarza, chory jest szczegółowo informowany, co powinien zażyć, gdy może wystąpić atak.
Najczęściej jest stosowany beta 2 mimetyk (salbutamol – dawkowanie zaleca lekarz), który działa rozkurczowo czy tlen. Oczywiście niezbędna jest ponowna konsultacja lekarska.

Czy astma jest dziedziczna? – klucz genetyczny

Są badania, które wskazują na to, że w przypadku choroby u jednego z rodziców ,w 50% występuje ryzyko zachorowania u potomstwa, w przypadku gdy oboje z rodziców chorowało na astmę w 80% jest prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Brak jakiegokolwiek obciążenia dziedzicznego u rodziców nie wyklucza, że dziecko nie będzie astmatykiem.

Jak rozpoznać astmę? – diagnostyka

W astmie oskrzelowej podobnie jak w wielu innych chorobach alergicznych, dobrze zebrany wywiad jest dużym sukcesem w rozpoznaniu, dodatkowo wykonuje się badania spirometryczne, test odwracalności obturacji oskrzeli, badania na liczbę eozynofilów we krwi, testy alergologiczne, gazometria, badanie przedmiotowe. Celem tych badań jest zidentyfikowanie przyczyny astmy.

W przypadku dzieci o wiele trudniej jest zdiagnozować astmę. Nie zawsze najczęstsze objawy astmy takie jak kaszel, napady duszności występują u małych pacjentów. Ciężko u małego dziecka wykonać badanie spirometryczne, można powiedzieć, że jest to prawie nie wykonalne. Dlatego tu się bardzo sprawdza szczegółowy wywiad i testy.

Glikokortykosteroidy
substancja BUDEZONID– grupa B
Inne glikokortykosteroidy – grupa C

Astma oskrzelowa - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

SABA i LABA– beta 2 agoniści
SABA – należy do kategorii B, nie powinno stosować się tych leków dożylnie lub doustnie, osłabienie czynności macicy, itd. )
LABA– należy do kategorii C , brak jakichkolwiek badań by rekomendować te leki w ciąży.

Leki antyleuktorienowe ( montelukast, zafirlukast)
Należą do kategorii B

Metylokantyny
Nie zaleca się stosowania tych leków w ciąży- kategoria C

Kromony
Kategoria B