leczenie-astmy

Astmę ze względu na jej charakter zalicza się do chorób przewlekłych.  Oznacza to, iż przypadłość ta charakteryzuje się długim czasem trwania, nie ustępuje pomimo stosowania leków.  Z badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, iż choroby przewlekłe odpowiadają za 63% wszystkich zgonów.  Astma jest chorobą przewlekłą podobnie jak cukrzyca, nowotwory i choroby wieńcowe.

Liczba astmatyków wciąż wzrasta!

Szacuje się, iż obecnie z astmą zmaga się 300 milionów ludzi na świecie. Liczba ta systematycznie wzrasta, toteż warto dowiedzieć się więcej na temat uciążliwej choroby.  Na astmę cierpią głównie dzieci, szczyt zachorowań notuje się u tych, które nie przekroczyły jeszcze 5 roku życia.

Jak kontrolować przebieg astmy?

Choć astma jest chorobą przewlekłą, z którą nie można rozprawić się raz na zawsze,  istnieją leki, które pozwalają skutecznie kontrolować jej przebieg. Niestety, przypadłość ta coraz częściej wymyka się spod kontroli. Źle prowadzone leczenie astmy przyczynia się do zaostrzenia przebiegu choroby.  Przyczyny zaistniałego stanu rzeczy są złożone. Niektórzy specjaliści mają problem z doborem odpowiednich medykamentów, dużym problem stanowi również niesubordynacja pacjentów.  Niektórzy chorzy zapominają o systematycznym przyjmowaniu leków,  tymczasem mają one kluczowe znaczenie.  Ponadto astmatycy powinni wystrzegać się potencjalnych alergenów, w tym dymu papierowego drażniącego oskrzela. Niestety, niektórym osobom trudno rozstać się z wieloletnim nałogiem, pomimo iż doskonale zdają sobie sprawę z powagi sytuacji.

leki-na-astme

Wśród czynników, które mogą zaostrzyć przebieg astmy wymienia się wysiłek, śmiech,  stres, długie mówienie oraz ostre zapachy.  Niektóre z nich łatwo wyeliminować ze swojego życia, inne z kolei rodzą liczne komplikacje. Jak  zrezygnować z mówienia, kiedy pracuje się w usługach lub w szkole?

Astmatyku, uważaj na alergeny wziewne!

Alergenami, które najczęściej przyczyniają się do skurczu oskrzeli, są roztocza, pleśnie, sierść zwierząt oraz pyłki.  Wiosna to niewątpliwie trudny okres dla astmatyków, ponieważ występuje wówczas efekt kumulacji.