Przed wykonaniem badania (minimum przez 4 h) nie należy palić papierosów ani pić alkoholu. Nie powinno się jeść obfitych posiłków (2 h przed badaniem). Nie należy również bezpośrednio przed spirometrią wykonywać intensywnego wysiłku fizycznego.
Podczas badania oddycha się przez ustnik aparatu. Wargami należy objąć ustnik aparatu i dokładnie wykonywać polecenia osoby przeprowadzającej badanie.
Wynik badania w znacznym stopniu zależy od wysiłku pacjenta
Badanie wykonywane jest w pozycji siedzącej. Na początku oddychamy spokojnie, następnie na dany znak nabieramy maksymalnie głęboko powietrza i wykonujemy jak najmocniejszy i szybki wydech.
Trudność sprawia kontynuacja wydechu jak najdłużej, mimo wrażenia, że w płucach nie ma już powietrza.
Badanie nie jest szkodliwe dla zdrowia, zwykle powtarza się je 3 razy, a uzyskane wyniki powinny być podobne.
Jeśli spirometria wykonywana jest po inhalacji leku rozkurczającego oskrzela, przed badaniem konieczne jest odstawienie niektórych leków przeciwastmatycznych. Podczas ustalania terminu badania rejestratorka powinna poinformować pacjenta o konieczności odstawienia leków rozkurczających oskrzela przed badaniem.
Osoby, u których rozpoznano tętniaka, pacjenci po przebytej niedawno operacji okulistycznej oraz po odwarstwieniu siatkówki, po wieżo przebytym zawale serca, osoby mające dolegliwości bólowe po operacji w zakresie jamy brzusznej lub klatki piersiowej, utrudniające pełny wdech i wydech w czasie badania. nie powinny wykonywać badania spirometrycznego.
Jakość badania ocenia lekarz biorąc pod uwagę kilka parametrów oraz to czy pacjent włożył w nie dostatecznie dużo wysiłku.
Jak zinterpretować wyniki spirometrii?
Wyniki spirometrii przedstawione są w postaci liczbowej lub też w postaci wykresów. Najczęściej stosuje się tzw. krzywą przepływu objętości. Jest to wykres, w którym na osi pionowej zaznaczony jest przepływ, a na poziomej objętość wdychanego i wydychanego powietrza.
Wyniki w postaci liczbowej są podawane jako wartości bezwzględne oraz w odniesieniu do wartości prawidłowych dla osoby danej rasy, płci i wzrostu.
Badanie spirometryczne stosowane jest w celu rozpoznawania astmy należy jednak pamiętać, że są inne choroby, które powodują podobne zmiany w spirometrii.
Spirometria jest to badanie, które pozwala na ocenę stopnia zaawansowania choroby, dobą optymalnego leczenia, obiektywną ocenę jego skuteczności oraz ustalenie rokowania.
Przebadaj się – miej astmę pod kontrolą
Centrum Medyczne Synexus, zaprasza dorosłych pacjentów z astmą na bezpłatne badania spirometryczne i konsultacje lekarskie do wszystkich ośrodków w Polsce:
- Centrum Medyczne SYNEXUS GDYNIA
ul. Władysława IV 59
81-384 Gdynia
tel.: 58 712 80 00
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00
- Centrum Medyczne SYNEXUS KATOWICE
ul. Konckiego 3
40-040 Katowice
tel.: 32 202 14 14
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00
- Centrum Medyczne SYNEXUS WARSZAWA
ul. Leszno 12
01-192 Warszawa
tel.: 22 644 41 63
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00
- Centrum Medyczne SYNEXUS WROCŁAW
ul. Swobodna 8a
50-088 Wrocław
tel.: 71 772 60 00
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 17:00