Powodzenie w leczeniu, w tym przypadku, jest wprost proporcjonalne do szybkości zastosowania leczenia. Dlatego pacjent, który ma zdiagnozowane reakcje wstrząsowe, musi ZAWSZE mieć przy sobie lek – w tym przypadku autostrzykawkę z preparatem antywstrząsowym do samodzielnego użycia oraz steryd w tabletkach – dawki ustali lekarz prowadzący.
Co może spowodować taką reakcję?
U najmłodszych pacjentów ( niemowląt) może to być mleko krowie. Takie niemowlę często blednie, pokrywa się zimnym potem, staje się wiotkie, często dołączają się silne wymioty, kolkowe bóle brzucha, biegunka ze śluzem niekiedy z domieszką krwi. Ze strony układu oddechowego może (ale nie musi) pojawić się świst krtaniowy ( przy wdechu dziecko „gwiżdże”).Ma to związek z obrzękiem krtani. Może także dojść do skurczu oskrzeli – wtedy świst pojawi się przy wydechu powietrza.
W miarę jak dziecko rośnie zaczynamy wprowadzać coraz to nowe pokarmy.
Powinniśmy wiedzieć, że do pokarmów tzw. alergogennych, czyli mogących spowodować różne reakcje alergiczne, w tym reakcję anafilaktyczną, należą:
- przetwory mleczne,
- jajka (szczególnie niebezpieczne wstrząsy obserwowano po nieściętym białku jaja, np. w jajecznicy czy jajku na miękko),
- truskawki,
- następnie będą to orzechy a także oleje tłoczone z orzechów,
- nasiona sezamu,
- ryby,
- owoce morza,
- owoce (zwłaszcza truskawki i poziomki),
- konserwanty,
- barwniki spożywcze,
- aromaty.
- środki ochrony roślin w warzywach i owocach (często w tych przypadkach nie można rozpoznać czynnika sprawczego),