testy

Mogłoby się wydawać, że ustalenie przyczyny alergii nie jest niczym trudnym. Wystarczy tylko dokładnie obserwować swój organizm i otoczenie. Katar pojawia się za każdym razem, gdy przekraczasz próg mieszkania siostry? To zapewne uczulenie na sierść, wszak twoi krewni uwielbiają zwierzęta i nie wyobrażają sobie bez nich życia. Choć Atosowi nie można odmówić uroku, nie możesz się z nim bawić. W miarę upływu czasu coraz rzadziej odwiedzasz siostrę, ponieważ masz dość dokuczliwych dolegliwości, objawy alergii ustępują, a ty zapominasz o problemie. Do czasu…

Rola obserwacji w diagnostyce alergii

Choć obserwacje odgrywają niezwykle istotną rolę w diagnostyce alergii, na ich podstawie nie powinno wysuwać się daleko idących wniosków. Czasem uczulenie na psa, okazuje się nadwrażliwością na zarodniki pleśni, które unoszą się w powietrzu. Jedynie testy alergiczne mogą potwierdzić lub obalić postawioną hipotezę. Oczywiście lekarz na podstawie wywiadu lekarskiego typuje potencjalne alergeny, po czym sprawdza, w jaki sposób wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Jeśli dokuczliwe objawy pojawiają się w parku na przełomie kwietnia i maja, specjalista prawdopodobnie zleci badania pod kątem uczulenia na pyłki. Jeśli zmagamy się z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, alergolog oceni wpływ poszczególnych elementów diety na nasze samopoczucie.

testy alergiczne

Testy skórne – wady i zalety

Jakie testy może zlecić lekarz, gdy podejrzewa u pacjenta alergię? Diagnostyka nieustannie się rozwija, dziś coraz częściej odchodzi się od testów ekspozycyjnych, ponieważ te niosą ze sobą poważne zagrożenie. Badanie może przyczynić się do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Choć obok czuwa lekarz, który ma do dyspozycji adrenalinę, nie należy igrać z ogniem. Obecnie dużą popularnością cieszą się testy skórne. Choć ich skuteczność różni się w zależności od rodzaju alergenu, specjaliści chętnie z nich korzystają. Testy skórne dają wysoce wiarygodne wyniki w przypadku alergenów wziewnych, nieco gorzej przedstawia się sytuacja w przypadku uczuleń pokarmowych. Badania wykazały, iż mleko ci nie szkodzi? Niekoniecznie tak jest. Jeśli za uciążliwe dolegliwości odpowiada substancja, która unosi się w powietrzu, testy alergiczne wykonaj na przełomie jesieni i zimy. W tym czasie rośliny nie pylą, toteż nie musimy obawiać się, że czynniki zewnętrzne zafałszują wyniki badań.