Osoby, które zmagają się z nadwrażliwością na pyłki traw, mogą odetchnąć spokojnie. Ten alergen przez najbliższe miesiące nie będzie unosił się w powietrzu. Warto jednak pamiętać, iż nie tylko pyłki roślin przyczyniają się do wystąpienia niepożądanych dolegliwości. Jesień to niezwykle zwodnicza pora roku, z jednej strony czaruje nas bogactwem kolorów, z drugiej sprzyja rozwojowi pleśni. Gdy wilgotność powietrza wzrasta, grzyby mikroskopowe gwałtownie się namnażają. Choć z punktu widzenia biologii jest to pożądane zjawisko, wszak pleśnie rozkładają zalegającą materię organiczną i tym samym wzbogacają glebę o cenne składniki, to uprzykrzają one życie alergikom.
Przyczyny jesiennych alergii
Jesienią również nasilają się objawy astmy. Odpowiedzialność za zaistniałą sytuację ponoszą pleśnie, chwasty i bylice. Wytwarzane przez nie zarodniki i pyłki unoszą się w powietrzu i tą drogą przedostają się do dróg oddechowych osoby, która zmaga się z chorobą alergiczną. Na szczęście przebieg schorzenia można złagodzić, wcielając w życie kilka zasad. O czym powinien pamiętać alergik, który jesienią cierpi katusze?
Po pierwsze, należy regularnie wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy i pracujemy. Jesienią, gdy temperatura powietrza gwałtownie spada, rzadziej otwieramy okna, chcąc w ten sposób zatrzymać ciepło. W ten sposób nieświadomie stwarzamy dogodne warunki do rozwoju roztoczy i pleśni. Osoby, które otwierają okna pomimo przymrozków, rzadziej zmagają się z dokuczliwymi objawami alergii. Obawiasz się, że wietrząc mieszkanie, wydasz fortunę na ogrzewanie? Spokojnie, wystarczy, że każdego dnia otworzysz okna na 15 minut. Warto również pamiętać, iż po południu temperatura jest wyższa niż rano. Nie chcesz wyziębić mieszkania? Wietrzenie zaplanuj na 12-14.
Odkurzacz z filtrem powietrza
Cierpisz z powodu alergii? Pamiętaj o systematycznym sprzątaniu. Dywany stwarzają dogodne warunki dla rozwoju roztoczy, jednocześnie wykładziny stanowią rezerwuar zarodników pleśni takich jak Cladosporium czy Alternaria. Chcesz pozbyć się potencjalnych alergenów? Zainwestuj w odkurzacz wyposażony w filtr powietrza. Choć tego typu urządzenia nie należą do tanich, na zdrowiu nie warto oszczędzać. Jeśli spojrzysz na problem z szerszej perspektywy, z pewnością zauważysz, iż zakup leków łagodzących objawy uczulenia generuje większe koszty niż odkurzacz, który posiada filtr powietrza.
Osoby, które mieszkają w narożnych mieszkaniach lub na ostatnim piętrze, często skarżą się na pleśń atakującą ściany i sufit. By elewację budynku pokrył grzyb, wystarczy kilka deszczowych dni. Jeśli zauważysz, że na ścianie w pokoju rozwija się pleśń, zgłoś problem administracji. Spółdzielnia ma obowiązek wysłać pracownika, który sporządzi stosowny protokół. Ten dokument stanowi podstawę do przeprowadzenia prac, które mają na celu zabezpieczyć budynek przed kolejnymi szkodami. Każdy, kto dostrzeże pleśń na ścianie, powinien pokryć ją preparatem grzybobójczym, następnie należy ją pokryć zwykłą farbą.
Czy wiesz, że skłonność do alergii podlega prawom dziedziczenia? Jeśli jeden z twoich rodziców zmaga się z alergią, prawdopodobieństwo, że jej objawy pojawią się również u ciebie, wynosi 40 procent. W sytuacji, gdy problem dotyczy zarówno matki, jak i ojca, ryzyko wzrasta do 80 procent.
Z danych zebranych przez naukowców Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, iż z alergią zmaga się co drugi mieszkaniec Warszawy, Krakowa, Poznania i Wrocławia.
Regularnie wietrzę mieszkanie, zalecił mi to alergolog, który prowadzi moją córkę.