a wierzbowe bazie w wazonie okazują się silnym alergenem i mamy nawet uczulenie na sierść wielkanocnego królika?
Wielkanoc to zapachy domowej kuchni. Sernik, puszysta bakaliowa babka, mazurek z migdałami, pachnący czekoladą – dla osób z alergią na mleko w wersji bez kajmaku, dla uczulonych na składniki czekolady zostają maliny czy jagody na gorąco, a na śniadanie – tradycyjne jaja w majonezie, który też może okazać się zdradliwy. Biała kiełbaska, żurek czy biały barszcz. Żelazny świąteczny zestaw.
Alergeny pokarmowe
bardziej dokuczają niż podczas świąt Bożego Narodzenia – w kiełbasie są konserwanty, a nawet pszenica, w żurku z torebki tkwią składniki niewskazane dla wszystkich na diecie bezjajecznej, bezmlecznej czy bezglutenowej (składa się przecież z mąki żytniej i pszenicznej, mleka w proszku, aromatów z glutenem, laktozy, hydrolizatu białka itd.)
Jednak nie wszyscy wiedzą jak skutecznie można zastosować zamienniki jaj, bez szkody dla smaku nawet wykwintnych ciast, zamienniki mąki pszennej czy “mleka”.
Wiele przepisów dla alergików np. na bezglutenowy sernik świąteczny czy wiosenną kolorową sałatkę z fetą i rukolą można przetestować właśnie w wykwintnej wersji świątecznej – na pewno będą smakowały także nie-alergikom.