Alergie u dzieci – najczęstsze objawy
grafika przekazana przez partnera

Alergie to problem, który często jest trudny do zdiagnozowania. Różnice w objawach, jakie występują w poszczególnych rodzajach alergii u dzieci, są zarówno charakterystyczne dla konkretnego uczulenia, jak i również ogólne, czy mylone z innymi chorobami. Kiedy konkretny alergen wywołuje w dziecięcym organizmie przesadzoną reakcję układu odpornościowego, mogą pojawić się najróżniejsze symptomy, które rodzice powinni wziąć pod rozwagę. Czego zatem można się spodziewać w przypadku poszczególnych rodzajów alergii u dzieci?

Alergie skórne u dzieci – jaki są ich objawy?

Dziecięcy organizm produkuje przeciwciała w momencie, gdy ma do czynienia z alergenem, który błędnie traktowany jako zagrożenie może wywoływać najróżniejsze reakcje.

Najczęstsze objawy alergii u dzieci, która ma charakter skórny, wynika z kontaktu skóry np. z niektórymi materiałami, tkaninami, które powodują pojawianie się wysypki na ciele, czy różnej wielkości wyprysków, także tych ropnych. W zależności od reakcji organizmu na alergen, u dzieci może pojawić się również miejscowe zaczerwienienie skóry, ale także pokrzywka, która początkowo przypomina też różyczkę. W zależności od tego, jak bardzo uczulone jest dziecko, zmiany na powierzchni skóry mogą mieć charakter miejscowy bądź rozległy.

Niektóre alergeny powodują powstawanie poważniejszych zmian, takich jak łuszczenie się naskórka, które może na pierwszy rzut oka kojarzyć się z łuszczycą. Inne niepokojące objawy to świąd, pieczenie, opuchlizna, obrzęki, rumienie i zgrubienie naskórka.

Objawy alergii pokarmowych u dzieci

Alergie pokarmowe pojawiają się już u niemowląt, ale dotyczą również starszych dzieci, u których część uczuleń przemija w wieku dziecięcym, a część z kolei może im towarzyszyć przez resztę życia.

Jedną z nich jest alergia na mleko u dziecka – co warto o niej wiedzieć? Po spożyciu produktu mlecznego – najczęściej mleka krowiego, które jest najbardziej powszechne i dostępne, objawy pojawiają się praktycznie od razu. Są to również zmiany skórne, takie jak pokrzywka, świąd i obrzęki, ale również wymioty, biegunka, bóle brzucha, a nawet mało kojarzony z tą alergią nieżyt nosa i suchy kaszel. Jednym z najgorszych objawów jest wstrząs anafilaktyczny, który zagraża życiu dziecka.

Przy alergii pokarmowej należy szczególnie uważać na to, co podaje się dziecku do jedzenia, gdyż nawet najmniejsza ilość alergenu może być bardzo niebezpieczna dla jego zdrowia.

Alergie pokarmowe mogą objawiać się także swędzeniem w obrębie jamy ustnej, obrzękiem języka, trudnościami w oddychaniu, kolkami, szeleszczącym oddechem i zatkanym nosem. Objawy, przy których należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe, to np. utrata przytomności.

Czym objawia się alergia układu oddechowego u dziecka?

Na alergie układu oddechowego cierpią dzieci, które reagują na wdychane przez nie alergeny. Może to być zwykły kurz zalegający na podłodze lub meblach, ale także roztocza, pyłki traw i kwiatów, czy sierść zwierząt.

W sytuacji, gdy dziecko wdycha alergeny znajdujące się w powietrzu, może zacząć odczuwać zmęczenie spowodowane zatkanym nosem bądź wręcz przeciwnie – wodnistym nieustającym katarem. Inne objawy, które powodowane są przez alergeny wziewne to chociażby napad kichania, ale również symptomy objawiające się w okolicy oczu. U dzieci pojawia się zaczerwienienie spojówek, a oczy swędzą, przez co często je przecierają. Tym objawom towarzyszyć może łzawienie i brak tolerancji na światło. Czasem zauważa się także głośniejsze oddychanie u dziecka.

Zdarza się, że alergie wziewne mylone są z zapaleniem spojówek, czy przewodu ucha zewnętrznego, infekcją gardła, krtani, płuc, oskrzeli. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat rodzajów alergii i ich objawów, odwiedź stronę Aptelia.pl.

Alergie mogą być bardzo niebezpieczne, a mylenie ich symptomów z innymi stanami chorobowymi utrudnia prawidłową reakcję. Poddając dziecięcy organizm wnikliwym badaniom, można znacznie ułatwić mu życie, ograniczając jego kontakt z alergenami, które powodują u niego silne reakcje uczuleniowe.