Alergia na mleko krowie
Choć każdy produkt spożywczy może uczulać, najczęściej spotykamy się z alergią na mleko krowie, jaja, orzeszki ziemne, soję czy cytrusy. Rodzice często nie zdają sobie sprawy, że niektóre gotowe produkty zawierają czynniki, które organizm malucha traktuje jako zagrożenie. Jeśli dziecko jest uczulone na mleko krowie, należy wnikliwie czytać etykiety. Krakersy, chałki, bułki pszenne, a nawet wędliny mogą zawierać ten składnik.
Soja – popularny alergen
Dzieci często borykają się z alergią na soję. Zdarza się, iż rodzice z diety malca eliminują mleko krowie i zastępują je napojami sojowymi. Ta substytucja nie zawsze zdaje egzamin. Szacuje się, iż 30-40% dzieci zmagających się z alergią na mleko krowie, jest uczulonych na soję.
Alergia na pszenicę a celiakia
Lekarze i rodzice często mylą alergię na pszenicę z celiakią. W przypadku tej pierwszej mamy do czynienia z nadwrażliwością na gluten, czyli białko występujące w pszenicy, jęczmieniu i życie.
Alergia na jad owadów
Czasem reakcja alergiczna pojawia się wskutek użądlenia przez owada. Zazwyczaj temu zjawisku towarzyszy obrzęk, zaczerwienienie i swędzenie skóry. Niestety, u dzieci uczulonych na jad owada mogą pojawić się objawy zagrażające zdrowiu i życiu malucha. W skrajnych przypadkach dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego.
Leki jako potencjalne alergeny
Warto pamiętać, iż leki są jednym z często występujących czynników alergizujących. Uczulenie może pojawić się zarówno po zażyciu antybiotyku, jak i środków przeciwbólowych dostępnych w kiosku.
Choć każdy czynnik może wywoływać niepożądaną reakcję, medycyna zna przypadek uczulenia na wodę, niektóre substancje alergizują częściej niż pozostałe. Warto obserwować zachowanie malucha. Nasze spostrzeżenia mogą okazać się cenne, gdy pojawi się wysypka o podłożu alergicznym.