Znane są różne postacie uczuleń. Alergie nabyte być może są dla wielu nieznanym zjawiskiem. Co należy o nich wiedzieć?
Alergie
Problem alergii dotyczy coraz większej liczby osób. Objawy uczuleń dokuczają dzieciom i dorosłym. Życie z alergią nie jest łatwe, szczególnie jeśli cały czas męczy nas uporczywy katar czy ataki duszności. Alergie obejmują ogromną grupę alergenów, dolegliwości i różnych chorób. Rodzaje uczuleń charakteryzują się poszczególnymi objawami i formą leczenia. Czasem trudno właściwie określić alergię lub jej przyczyny.
Alergie nabyte – co należy o nich wiedzieć?
Alergie pojawiły się wraz z szeroko pojętym rozwojem naszej cywilizacji. Oczywiście o początkach ich istnienia możemy mówić dużo wcześniej, jednak to właśnie postęp oraz miany zachodzące w środowisku uaktywniły falę uczuleń. Alergie zwykle kojarzone były z czynnikami wrodzonymi. Ostatnio coraz więcej mówi się o uczuleniach nabytych. Alergie nabyte możemy śmiało zaliczyć do chorób cywilizacyjnych. Liczba alergenów wciąż się zmienia, niekorzystnie dla alergików i lekarzy. Coraz to nowe substancje, które pojawiają się w naszym otoczeniu, niosą ryzyko alergii. Tym samym, coraz więcej ludzi skarży się na alergie nabyte. Dzieje się tak, ponieważ ośrodki medyczne nie są w stanie sprawdzać wszystkich nowych alergenów oraz produktów, pod ich kontem szkodliwości i alergii. Brakuje środków finansowych na tego typu działania badawcze.
Problem alergii
Pacjenci tak samo jak lekarze pozostają bezbronni. Oczywiście istnieją testy płatkowe, które pozwalają zbadać niektóre z alergenów chemicznych. Jednak ich liczba stale wzrasta, a co a tym idzie, także liczba alergików. Pacjenci posiadają wciąż zbyt małą wiedzę na temat alergii. Setki związków chemicznych tylko pogarszają całą sytuację, powiększając problem alergii nabytych. Do rozwoju uczulenia dochodzi poprzez długotrwały kontakt z substancjami chemicznymi, zwłaszcza w okresie dzieciństwa. Kosmetyki, przetworzone pokarmy czy zanieczyszczone powietrze – wszystkie aspekty odgrywają istotną rolę w rozwoju alergii.
Alergie nabyte u dzieci
Nagłe pojawienie się przewlekłego kataru, kichania czy podejrzanych wyprysków, może świadczyć o alergii nabytej. Do grupy ryzyka zalicza się przede wszystkim dzieci, ponieważ posiadają mniej rozwinięty układ odpornościowy, więc naturalnie są bardziej narażone na działanie szkodliwych alergenów. Po zaobserwowaniu wzbudzających niepokój objawów, lekarz powinien skierować dziecko na testy alergiczne. Jednak tylko testy płatkowe są w stanie wykryć alergeny odpowiedzialne za alergie nabyte. Pamiętajmy jednak, że w Polsce dostępnych jest tylko około 30 alergenów chemicznych, a to wciąż zbyt mała ilość, przy wysokim tempie rozwoju i zachodzących zmianach środowiska.
Katarzyna Antos