Alergie kontaktowe u dziecko to duży problem, szczególnie w szkole, gdzie pracuje się z różnymi przedmiotami. Jak przygotować malucha na plastykę?
Alergie kontaktowe u dziecka
Alergeny kontaktowe przedostają się do organizmu dziecka przez układ pokarmowy, drogi oddechowe lub skórę. Układ immunologiczny odpowiada wtedy reakcjami obronnymi, czyli objawami alergii kontaktowej. Pojawia się wysypka, widoczny stan zapalny skóry, a nawet świąd czy pokrzywka. Uczulać może wszystko, także przedmioty codziennego użytku. Wszelkie substancje chemiczne są szkodliwe dla alergicznej skóry. Ich dotknięcie niesie ze sobą ryzyko niepokojących objawów. Nieleczone zmiany skórne,mogą przerodzić się w poważny problem skórny, dlatego znajomość alergenów,na które dziecko jest uczulone, ogrywa bardzo ważną rolę. Taka wiedza pozwala ich unikać i co za tym idzie, oszczędzić maluchowi dolegliwości alergii.
Jak przygotować malucha na plastykę?
Zajęcia plastyczne w szkole, to dla wielu maluchów ulubione lekcje. Pozwalają na tworzenie wspaniałych dzieł, rozwój wyobraźni i zdolności manualnych. Ale nie u wszystkich maluchów, plastyka budzi pozytywne skojarzenia. Dla niektórych kojarzy się z uporczywą wysypką i świądem. Wszystko przez alergie kontaktowe i alergeny, których źródłem są przybory szkolne i materiały plastyczne. Takie akcesoria jak gumka do mazania, kredki, farby, flamastry, plastelina,modelina czy klej to często pełne chemii przedmioty. Wszelkiego rodzaju barwniki, guma oraz drażniące substancje chemiczne to silne alergeny kontaktowe. Wystarczy zabawa z wyklejaniem czy malowaniem farbami, by jej efektem okazały się objawy alergii. Do tego dochodzi nikiel, czy inne szkodliwe metale, z których mogą być zrobione nożyczki czy spinacze. To niezbędne akcesoria plastyczne, bez których zajęcia ze sztuki, nie mogłyby się odbyć. Nie możemy zwolnić naszej pociechy z lekcji, tylko ze względu na alergię. Trening wyobraźni jest potrzebny do jego prawidłowego rozwoju. Co możemy zrobić, by zniwelować skutki alergii kontaktowej,podczas zajęć plastycznych?
Najprostszym rozwiązaniem byłoby unikanie alergenów, co w przypadku zajęć lekcyjnych jest niemożliwe. Dziecko ma obowiązek uczestnictwa we wszystkich zajęciach lekcyjnych, także tych plastycznych. Skoro źródłem alergenów są akcesoria plastyczne, to właśnie je warto wziąć pod uwagę. Producenci coraz częściej oferują przybory bezpieczne dla alergików, wolne od chemicznych związków. W skalpach papierniczych czy plastycznych znajdziemy specjalne kredki, flamastry czy plastelinę. Hipoalergiczne produkty zapewnią naszemu dziecku większe bezpieczeństwo użytkowania. Bezzapachowe farby pozwolą na swobodne malowanie, bez duszności czy kaszlu. Niklowane przedmioty, warto zamienić na te,wolne od uczulającego metalu. Zawsze możemy zamienić metalowe nożyczki, na te wykonane z plastiku, oczywiście jak najbardziej ekologicznego. Kleje mogą podrażniać układ oddechowy, więc lepszym pomysłem będzie użycie taśmy klejącej czy zszywacza. W plastyce mamy nieograniczone pole możliwości artystycznych, więc warto je wykorzystać. Do zabawy i nauki z powodzeniem sprawdzą się ekologiczne materiały. Nasza pociecha z pewnością będzie bawić się doskonale na plastyce, nie myśląc o objawach alergii kontaktowej.
Katarzyna Antos