Alergie intymne

Uczulenia objawiają się w bardzo różnych miejscach, nierzadko także w intymnych. Przybierają różne formy, ale najczęstsze to świąd, pieczenie i upławy. Jest on także objawem zakażeń rzęsistkiem pochwowym, grzybicy lub infekcji bakteryjnej, dlatego alergia nierzadko mylona jest z innymi schorzeniami. Jak rozpoznać uczulenie i jak go unikać?

Niepokojące objawy

Wystąpienie objawów alergii świadczy o zaburzeniach układu immunologicznego. Objawy ginekologiczne dotykają głównie kobiet z innymi schorzeniami o podłożu alergicznym, jak astma oskrzelowa, katar sienny, atopowe zapalenie skóry czy alergiczne zapalenie spojówek. Swędzenie lub pieczenie nasila się w cieple, pod przykryciem – a więc nocą podczas snu, który staje się przez to niekomfortowy. Dolegliwości lokalizują się w okolicach warg sromowych mniejszych, przedsionka pochwy i odbytu. W ciągu dnia można zaobserwować upławy, czasem dość obfite, a także wysypkę na błonach śluzowych.

W przypadku wystąpienia dolegliwości najpierw należy wykluczyć zakażenia zewnętrzne, dlatego trzeba wykonać badanie czystości pochwy. Nie wymaga ono skierowania od lekarza, można je wykonać w dowolnym laboratorium. Prawidłowa flora bakteryjna pochwy składa się w większości z pałeczek kwasu mlekowego, które utrzymują kwaśny odczyn środowiska pochwy. Jeżeli wynik badania jest właśnie taki i nie stwierdza się zakażenia rzęsistkiem, drożdżakami i innymi patogenami – mamy do czynienia z alergią.

Przyczyny uczuleń

Alergia w miejscach intymnych może mieć bardzo różne podłoże. Niektóre kobiety są uczulone (o czym wcześniej nie wiedziały) na określony proszek, płyn lub żel do prania. Inne reagują uczuleniem na silnie chlorowaną wodę w basenie, tampony i podpaski, w zależności od surowca, z jakiego są one wyprodukowane. Uczulenie może wystąpić również po zmianie bielizny z bawełnianej na wykonane z tworzyw sztucznych, noszeniu za ciasnej bielizny lub zbyt obcisłych spodni, po użyciu perfumowanego papieru toaletowego i płynów do higieny intymnej. Niekiedy uczulenie wywołują lubrykanty stosowane podczas współżycia oraz lateksowe prezerwatywy, używane przez partnera.

Reakcje uczuleniowe występują nie tylko po kontakcie okolic intymnych z alergenami. Bywa, że wystąpią po spożyciu określonego składnika pokarmowego: surowych owoców, jajka, żywności konserwowanej, wypicia nawet kieliszka alkoholu. Uczulenia okolic intymnych częściej dotykają kobiet po menopauzie, mające niewystarczający poziom hormonów i niedostatecznie nawilżone wargi sromowe.

Jak się pozbyć alergii?

Swędzenie i pieczenie można złagodzić doraźnie, stosując np. nasiadówki z naparu rumianku lub z preparatu o nazwie Azulan (wyciąg z rumianku), który jest dostępny bez recepty. Napar (roztwór) powinien mieć temperaturę około 30 stopni; zbyt ciepły może wzmóc dolegliwości zamiast je złagodzić. Do naparów przeciwświądowych nadaje się również kora dębu. Wychodząc z domu, np. do pracy, można zabrać ze sobą nieco naparu w buteleczce lub słoiku i kilka razy w ciągu dnia przemywać okolice intymne za pomocą zmoczonych nim płatków kosmetycznych.

Działanie łagodzące mają również żele przeciwuczuleniowe, dostępne w aptekach bez recepty. Polecane są one głównie do podróży i wszędzie tam, gdzie niewygodne jest noszenie ze sobą i stosowanie naparów.

Pozbywanie się alergii warto rozpocząć od zmian w pielęgnacji okolic intymnych. Mydła i płyny perfumowane trzeba zmienić na nieperfumowane, najlepiej produkowane dla dzieci. Bieliznę należy prać w preparatach hipoalergicznych – mydle glicerynowym, proszkach do prania bielizny dziecięcej, a płukać wiele razy w czystej wodzie, bez płynów do płukania. Na okolice intymne polecana jest wazelina kosmetyczna, żel z kwasem hialuronowym lub maść nagietkowa. Środki te można kupić bez recepty. Niekiedy uczulenie jest tak silne, że domowe metody nie odnoszą skutku; wówczas trzeba zasięgnąć porady lekarza. Być może konieczne będą leki antyalergiczne i maść na bazie sterydów, które można kupić wyłącznie na receptę.

Profilaktyka

Jest bardzo ważna, aby uniknąć niemiłych objawów w przyszłości. Należy zaprzestać stosowania (lub ograniczyć do minimum) kosmetyków do okolic intymnych, chusteczek dezynfekujących, mydeł i płynów antybakteryjnych. Uwaga na długie kąpiele w wannie z dodatkiem różnych środków pachnących! Zdecydowanie lepszy będzie niezbyt gorący prysznic.

Bieliznę przy skłonności do uczuleń można nosić jedynie bawełnianą, białą lub cielistą (kolory naturalne). Trzeba – niestety – rozstać się ze stringami, które drażnią okolice intymne, zastępując je zwykłymi, niezbyt obcisłymi majtkami. Do spania unikać piżamy, zastępując ją długą koszulą nocną.

Perfumowany papier toaletowy należy zamienić na zwykły. Najlepiej byłoby przyzwyczaić się do korzystania z bidetu, jeżeli istnieje taka możliwość. Nie wiadomo, dlaczego nie ma u nas tradycji montowania w toaletach tego doskonałego urządzenia; mimo że coraz częściej opcja bidetu pojawia się w nowo budowanych mieszkaniach, nabywcy z niej rezygnują. Niesłusznie!

Uczulenie mogą wywołać niektóre leki. Dlatego trzeba poinformować o skłonnościach lekarza, zanim wypisze receptę, oraz farmaceutę w aptece. Natomiast partner powinien kupować prezerwatywy bez zawartości lateksu.

Autor: Natalia Setecka, Sklep-Intymny.pl