Alergiczny nieżyt nosa to dolegliwość, która bardzo często towarzyszy alergii. Jak sobie z nim poradzić?
Alergiczny nieżyt nosa
Każdy, kto choć raz miał katar, wie jaka to uciążliwa przypadłość. Ciągłe kichanie i chusteczki przygotowane w pogotowiu to nieodłączne jej elementy. Inaczej sytuacja ma się z katarem towarzyszącym przeziębieniu, a inaczej przy alergii. Alergiczny nieżyt nosa powodują alergeny, najczęściej pyłki drzew, traw i grzybów. Problem dotyczy wielu osób, w szczególności młodych. Katar nasila się w okresach wysokiego stężenia pyłków w powietrzu, najbardziej dokucza rano i w godzinach wieczornych. Czynniki genetyczne również przyczyniają się do pojawienia się tego objawu alergii. Astma, egzema czy katar sienny u któregoś z członków rodziny, niesie większe ryzyko rozwoju. Przy męczącym katarze, który utrzymuje się przez długi czas, warto wykonać testy alergiczne, którymi sprawdzimy czy to właśnie alergeny są źródłem naszych problemów zdrowotnych.
Jak sobie z nim poradzić?
Kichanie, niedrożność nosa a nawet zapalenie spojówek to charakterystyczne objawy dla alergicznego nieżytu nosa. Może trwać cały roku, ponieważ uczulają także roztocza kurzu domowego czy naskórek zwierząt domowych. Podstawowym krokiem w leczeniu tej przypadłości jest unikanie szkodliwych alergenów. Najlepiej nie wychodzić z domu w okresie największych pyleń oraz nie otwierać okien w samochodzie, podczas jazdy. Warto unikać zielonych terenów, gdzie jest dużo zbóż i traw oraz centrum miast, które obfitują w spaliny i dym papierosowy. Alergicy powinni zadbać o hipoalergiczną pościel i pod żadnym wypadkiem nie wpuszczać do sypialni zwierząt. Osoby uczulone powinny także zrezygnować z dywanów, firan czy zasłon, ponieważ to siedliska kurzu, który wywołuje katar. Na objawy alergicznego nieżytu nosa pomogą także leki. Zaleca się stosowania leków przeciwhistaminowych, które dostępne są w aptekach bez recepty. Na uporczywy katar sprawdzą się preparaty donosowe, w postaci kropli czy sprayów, jednak te zazwyczaj są przepisywane na receptę. Przed rozpoczęciem terapii warto udać się do alergologa lub lekarza rodzinnego, który dobierze nam odpowiednie środki farmakologiczne.
Alergiczny nieżyt nosa to dokuczliwy objaw alergii, który można zniwelować. Zachowując odpowiednie środki i stosując właściwe leki, nie będziemy musieli co chwilę sięgać po chusteczki.