Alergiczne zapalenie jelita grubego to schorzenie typowe dla niemowląt i małych dzieci. Jego podłożem jest alergia pokarmowa. Jest to nadmierna reakcja układu odpornościowego na pewne składniki obecne w spożywanych produktach. Alergiczne choroby zapalne układu pokarmowego u maluszków najczęściej wywoływane są przez białka zawarte w mleku lub soi. Chorują zazwyczaj dzieci karmione piersią. Pierwsze objawy pojawiają się już u dwumiesięcznych maluchów. Jak rozpoznać alergiczne zapalenie jelita grubego?
Objawy alergicznego zapalenia jelita grubego u niemowląt często przerażają młodych rodziców. Stolec malucha jest luźny oraz może zawierać pasma krwi. Poza tym dziecko jest aktywne, a jego zachowanie nie wskazuje na chorobę. Czy to alergiczne schorzenie wymaga leczenia?
Alergie pokarmowe
Alergie pokarmowe dotyczą około 3-5% dzieci. Reakcja alergiczna może być natychmiastowa lub opóźniona. Ta pierwsza wiąże się z obecnością swoistych przeciwciał IgE, które rozpoznają konkretny alergen. Doprowadzają one do degranulacji komórek tucznych, które wydzielają czynniki zapalne, w tym histaminę. Alergia opóźniona związana jest ze zwiększoną przepuszczalnością jelit. Niestrawione do końca cząstki pokarmu dostają się do krwiobiegu, gdzie wychwytywane są przez przeciwciała IgG. Tak utworzone kompleksy immunologiczne odkładają się w różnych narządach, wywołując ich stan zapalny. Ten mechanizm jest najprawdopodobniej odpowiedzialny za alergiczne zapalenie jelita grubego u dzieci.
Objawy alergicznego zapalenia jelita grubego
Głównym objawem alergicznego zapalenia jelit u niemowląt jest niepokojący wygląd stolca. Ma luźną konsystencję, występuje w nim też śluz, a nawet cienkie pasma krwi. Dzieci częściej się wypróżniają i cierpią na biegunki, w wyniku których tracą na wadze. Przewlekła forma schorzenia może zaburzyć prawidłowy wzrost i rozwój malucha. Niekiedy w przebiegu choroby pojawia się gorączka lub niedokrwistość. Zachowanie dziecka jednak nie zmienia się. Jest aktywne i spokojne, nie wykazuje też dolegliwości bólowych czy dyskomfortu.
Przyczyny alergicznego zapalenia jelita grubego
Alergiczne zapalenie jelita grubego wiąże się z nadwrażliwością niewykształconego jeszcze układu pokarmowego dziecka. Najprawdopodobniej nie umie sobie on poradzić z trawieniem niektórych pokarmów, takich jak białka mleka czy soi. Dane statystyczne podają jednak, że to mleko matki może wywołać przykre reakcje u dziecka. Nie wiadomo, czy to sam matczyny pokarm jest przyczyną alergii. Być może malucha uczulają obce związki obecne w mleku, związane z dietą jego mamy. Mechanizm alergicznego zapalenia jelita grubego nie został więc do końca wyjaśniony. Wiele wskazuje na to, że chorobę nasila zwiększona przepuszczalność błony śluzowej dolnego odcinka układu pokarmowego.
Alergiczne zapalenie jelita grubego – rozpoznanie i leczenie
Alergiczne zapalenie jelita grubego rozpoznawane jest przez lekarza najczęściej na podstawie wywiadu klicznicznego z rodzicami dziecka. Specjalista zleci również badanie próbki pobranej z kału oraz morfologię krwi. Ciężki stan malucha może wymagać pogłębionej diagnostyki. Wykonuje się w tym przypadku USG jamy brzusznej oraz endoskopię przewodu pokarmowego. W jej trakcie pobiera się fragment tkanki, który poddawany jest analizie mikroskopowej. Nacieki eozynofilowe świadczą zwykle o podłożu alergicznym choroby. Rozpoznane alergiczne zapalenie jelita grubego leczy się poprzez dietę eliminacyjną. Usunięcie z jadłospisu dziecka mleka i innych uczulających pokarmów prowadzi do wycofania się niepokojących objawów.
Karolina Solga
Odchodzi się od tego, że to co je matka może uczulac dziecko.