alergia na żelatynę

Badania naukowe dowodzą, iż ponad 40% ludzi może być uczulonych na żelatynę w środkach spożywczych lub szczepionkach. Tak duża liczba osób uczulonych na żelatynę spowodowana jest jej szerokim zastosowanie. Używana jest nie tylko w substancjach żelowych, kapsułkach i płynnych dodatkach do leków. Substancja ta produkowana jest głównie ze skóry, chrząstek, tkanki łącznej oraz z kości zwierząt, raczej nie są produkty wysokiej jakości.   Jakie objawy daje alergia na żelatynę?

 

Alergia na żelatynę

Żelatyna jako naturalna substancja złożona z peptydów i białek, pochodzenia zwierzęcego, może stać się przyczyną alergii. Substancja ta znajduje  zastosowanie w gastronomii, jako środek żelujący. Bardzo często występuje ona na opakowaniach jako E441 lub emulgator. Ze względu na jej właściwości alergiczne należy wspomnieć, iż żelatyna stanowi składnik niektórych leków, spełnia rolę ich powłoki.

 

Przyczyny alergii na żelatynę

Podstawową przyczyną alergii na żelatynę jest jej pochodzenie.  Zwierzęta, z których części ciała ona powstaje, karmione są, celu szybszego wzrostu, hormonami rakotwórczymi dla człowieka, paszą genetycznie modyfikowaną. Ponadto są karmione paszami zawieranymi pestycydy, faszerowane antybiotykami, produktami ubocznymi własnego gatunku. A te części mięsa, nie nadające się do dalszej produkcji, są wykorzystywane w produkcji żelatyny na masową skalę. W związku z powyższym żelatyna zawiera w chemikalia i inne szkodliwe dla ludzi związki.

 uczulenie na żelatynę

Żelatyna występowanie

Żelatyna stanowi składnik galaretek, lodów, konserw mięsnych, wyrobów cukierniczych, kiełbas. Ponadto znajduje ona zastosowanie w przemyśle kosmetologicznym i chemicznych do produkcji tabletek, gąbek chirurgicznych, witamin, preparatów kosmetycznych, zapałek, tkanin, a nawet filmów. Substancja ta znajduje zastosowanie jako zawiesina i stabilizator ciepła.

 

Alergia na żelatynę – objawy

W przypadku alergii na żelatynę, jak i na inne substancje, organizm uruchamiania mechanizmy obronne. Jednym z nich jest reakcja natychmiastowa pojawiająca się 2 godziny po spożyciu żelatyny. Dochodzi również do reakcji cytolityczno –cytotoksycznej, co może prowadzić do uszkodzenia komórek. Występują również objawy charakterystyczne np. dla atopowego zapalenia skóry. W większości przypadków osoby uczulone na żelatynę mają podwyższone poziomy immunoglobuliny E (przeciwciała klasy IgE) – białka zaangażowanego w procesy alergiczne. Przeciwciała te skierowane są przeciwko m.in. alergenom zawartym w pokarmach. Ważną rolę w wywoływaniu zmian skórnych odgrywają również układy hormonalny i nerwowy, a istotne znaczenie ma też stres, który może powodować nawet zaostrzenie stanu klinicznego.

Natalia Łukaszewska