Ciężki przebieg choroby
sygnalizują takie objawy jak zlewny rumień, plamica, martwica skóry, oddzielanie naskórka, zajęcie błon śluzowych, obrzęk twarzy, języka – wraz z poważnymi objawami ogólnoustrojowymi – np. z zajęciem śluzówek jamy ustnej oraz narządów płciowych, wysoką gorączką i bólami stawów, zmianami spojówkowymi, czasem rozległymi, z pęcherzami. Najostrzejsze reakcje skórne tego typu prowadzą w 50 proc. przypadków do zgonu.
Inną częstą skórną reakcją polekową jest ostra pokrzywka, która tylko w 10% jest alergiczna i występuje najczęściej po penicylina, obcogatunkowych białkach i pyrazolonach.
Pokrzywki pseudoalergiczne
mogą występować po kwasie acetylosalicylowym i innych niesteroidowych lekach przeciwzapalnych, środkach kontrastowych, mannitolu, lekach miejscowo znieczulających, opiatach – i objawiać się tak samo jak reakcje alergiczne.
Leczenie osób w podeszłym wieku może prowadzić do obrzęku naczynioruchowego – występuje np. po leczeniu ciężkich schorzeń jelita grubego oraz w chorobach rozrostowych układu limfatycznego.
Reakcje polekowe ogólnoustrojowe
Najczęstszą taką reakcją jest wstrząs anafilaktyczny. Na ogół wywołują go penicyliny, niesteroidowe leki przeciwzapalne, roztwory koloidowe, radiologiczne środki kontrastowe oraz leki zwiotczające mięśnie. 75% wszystkich wstrząsów w Stanach Zjednoczonych ma miejsce po penicylinach, rocznie doprowadzających do ok. 500 zgonów z tego powodu.
Silne reakcje mogą wystąpić po zażywaniu niektórych leków przeciwpadaczkowych, sulfonamidów,
niesteroidowych leków przeciwzapalnych, allopurinolu czy dapsonu – od gorączki, zmian skórnych po zajęcie narządów wewnętrznych; w przypadku takich reakcji śmiertelność dochodzi do 10%.
Jak diagnozować alergię na leki?
Znając odpowiedzi na pytania o
- początek, przebieg, czas trwania i umiejscowienie objawów alergicznych;
- związek czasowy między wystąpieniem objawów a przyjęciem danego leku;
- wcześniejszy kontakt z podejrzanym lekiem;
- wszystkie stosowane ostatnio leki;
- występowanie atopii, innych chorób, wcześniejsze wystąpienie polekowych reakcji alergicznych.
Bardzo przydatny artykuł. Widać lekkie pióro autora 🙂 Pozdrowienia!