Alergia u dziecka wymaga leczenia, co wiąże się z regularnym odwiedzaniem alergologa. Jak często powinny odbywać się kontrolne wizyty u lekarza?
Alergia u dziecka
Układ immunologiczny dziecka nie jest w pełni wykształcony, nie pracuje tak, jak odporność osoby dorosłej. Jest przez to narażony na działanie różnych czynników, w tym alergenów. Alergia u dziecka może przybrać postać uczulenia skórnego, wziewnego czy na pokarmy. Możliwości jest wiele, a alergenów wokół całe mnóstwo. Uczulenie to duży problem, ponieważ wymaga leczenia, niekiedy odczulania i zachowania szczególnej ostrożności. Nieleczona alergia może przerodzić się w astmę oskrzelową czy inną chorobę, dlatego pojawiających się objawów nie należy bagatelizować. Niektóre z uczuleń, mijają wraz z wiekiem dziecka, z kolei inne, mogą towarzyszyć mu przez całe życie.
Kontrolne wizyty u lekarza
Alergolog to lekarz, który zajmuje się wszelkimi alergiami. To do niego zgłaszamy się z problemami tego typu. Lekarz pomoże zdiagnozować dany przypadek i dostosuje do niego odpowiednią formę leczenia. Alergia, bez względu na rodzaj wymaga wizyt kontrolnych u lekarza. Dzięki temu można monitorować stan pacjenta i sprawdzać, w jakich okresach nasilają się obawy alergii. Regularne wizyty to także czas, kiedy lekarz zleca nam właściwe leki. Alergikom zaleca się odwiedzanie alergologa raz w miesiącu. Pozwala to bycie pod stałą obserwacją. W przypadku odczulania w formie zastrzyków, pacjent musi przychodzić do lekarza. Szczepionki są zwykle podawane średnio co 4-6 tygodni. Cała immunoterapia może trwać kilka lat. Z biegiem czasu zmienia się tylko ilość aplikowanego w szczepionce alergenu. Dla alergika, odczulanie wiąże się z regularnymi wizytami u lekarza. Oczywiście w sytuacji, kiedy pojawią się niepożądane reakcje, pacjent powinien zgłosić się jak najszybciej do lekarza. Zdarzają się przypadki, gdzie odczulanie odbywa się nawet co 2 tygodnie, co rzecz jasna, jest związane z częstymi wizytami w gabinecie lekarskim.
Dzieci, które są uczulone powinny odwiedzać alergologa regularnie, ponieważ objawy mogą zmieniać się w zależności od wielu czynników, także klimatycznych. Wówczas konieczna może okazać się zmiana dawki leku lub jego rodzaju. Kontrolnie, można wykonać także testy alergiczne, ponieważ bywa, że alergia ustępuje w wieku dziecięcym. Z powodu częstych wizyt, warto znaleźć przychodnię lub poradnię alergologiczną blisko naszego miejsca zamieszkania. W wielu ośrodkach zdrowia przyjmują alergolodzy, co jest ułatwieniem dla rodziców, zwłaszcza małych dzieci. Należy pamiętać, że w przypadku odczulania, to lekarz ustala terminy wizyt, a w sytuacji choroby dziecka, należy taki termin przełożyć. Każde uczulenie ma swoją specyfikę, dlatego alergolog powinien poinformować pacjenta, jak często musi go odwiedzać.
Katarzyna Antos