alergia na truskawki u dzieci

W okresie wiosenno – letnim możemy cieszyć się bogactwem owoców i warzyw, dostarczających całego spektrum witamin zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Jednym z tego rodzaju owoców są truskawki. Należy podkreślić, że wiele osób może cierpieć na uczulenie na te owoce. Uczulenie to może mieć różne objawy, a nie rzadko i prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Objaw ten jest szczególnie niebezpieczny u niemowląt i dzieci. Alergia na truskawki u dzieci bardzo często znika po wyeliminowaniu tego owocu i jego przetworów z diety.

 

Uczulenie na truskawki – przyczyny 

Przyczyną wystąpienia alergii na truskawki jest reakcja organizmu na wybrane białka występujące w tych owocach. Na skutek reakcji uczuleniowej organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała IgE, wiążące się następnie z powierzchnią komórek układu odpornościowego organizmu (są to m.in. komórki tuczne, leukocyty zasadochłonne), sytuacja ta doprowadza do uwolnienia histaminy. Substancja ta wpływa na rozszerzenia naczyń włosowatych, co powoduje zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych. Działanie to doprowadza do wycieku do otaczających tkanek krwi, co powoduje obrzęk.

 

Uczulenie na truskawki – objawy

 

Charakterystycznym objawem alergii na truskawki jest mrowienie lub swędzenie w jamie ustnej połączone z obrzękiem ust, gardła, języka oraz twarzy. Ponadto u osób cierpiących na ten rodzaj uczulenia mogą pojawić się biegunka, wysypka, bóle brzucha oraz swędzenie na całym ciele. Warto wspomnieć, iż reakcja uczuleniowa na truskawki może występować również w układzie oddechowym człowieka. Wówczas jest ona odczuwana jako skurcz lub zwężenie dróg oddechowych, mogące występować nawet kilka minut po spożyciu tego czerwonego owocu. W wybranych przypadkach sytuacja ta może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, powodującego także biegunkę, wymioty, gwałtowny spadek ciśnienia krwi oraz utratę przytomności.

uczulenie na truskawki

Alergia na truskawki u dzieci i niemowląt

 

W literaturze przedmiotu, jak i w praktyce,  odradzane jest włączanie truskawek do menu matek karmiących, ze względu na wystąpienie objawów uczulenia na te owoce u niemowląt. Dzieci mogą zacząć spożywać truskawki dopiero po 10 miesiącu życia ( w przypadku rodzin, gdzie są alergicy, należy wprowadzić truskawki do diety dziecka po konsultacji z lekarzem). Alergia na truskawki u dzieci objawia się tak samo, jak u osób dorosłych, poprzez wystąpienie wysypki na skórze, mrowienie, swędzenie, obrzęku w okolicach gardła i ust. Należy nadmienić, iż dzieci uczulone na te owoce nie powinny jeść nie tylko ich samych, ale także produktów zawierających truskawki.

Uczulenie na truskawki – zapobieganie

 

Po zdiagnozowaniu alergii na truskawki u dzieci należy  ją wykluczyć z ich diety, z uwzględnieniem produktów zawierających te owoce np. soków, dżemów, ciastek, galaretek, jogurtów. Po kilku latach uczulenie to może zniknąć samoistnie lub też będzie to wymagała zażywania odpowiednich leków.

 

Natalia Łukaszewska