Wraz z nadejściem słonecznych dni poruszamy temat uczulenia słonecznego. Promieniowanie wraz z działaniem innych czynników, może okazać się szkodliwe. Wtedy pojawia się alergia na słońce. Jak są rodzaje uczulenia?
Alergia na słońce
Słońce bywa bardzo zdradliwe. Wie o tym każdy, który choć raz zbyt mocno się opalił, doprowadzając skórę do czerwoności. Nasze ciało jest wrażliwe. Skórę łatwo podrażnić, a promieniowanie UV jest dla niej szkodliwe. Promienie słoneczne razem z kosmetykami czy lekami, które przyjmujemy mogą zaowocować reakcją alergiczną na skórze. Alergia na słońce to efekt działania aktywnych składników, które na skutek reakcji chemicznych ze słońcem, mogą objawić się zmianami skórnymi. Alergia tego typu jest dość dokuczliwa, ponieważ trudno o całkowite unikane wystawiania ciała na słońce. Na dodatek mamy styczność z różnymi formami uczulenia, które najwyższy czas poznać.
Wielopostaciowa osutka świetlna
Wielopostaciowa osutka świetlna, jak sama nazwa wskazuje daje szereg objawów, z których nie wszystkie są związane ze skórą. Swędzące zmiany mogą pojawić się kilka godzin po przebywaniu na słońcu. Oprócz objawów skórnych, obserwuje się także nudności, bóle głowy czy dreszcze. Wraz ze stopniem opalania, dolegliwości stopniowo się zmniejszają.
Wyprysk słoneczny
Wyprysk słoneczny to najczęściej występujący rodzaj alergii na słońce. Wysypka jest zwykle spowodowana działaniem promieni słonecznych wraz ze składnikami kosmetyków oraz stosowanych leków. Zmiany tego typu pojawiają się tylko na odsłoniętych częściach ciała.
Pokrzywka słoneczna
Swędzące bąble na skórze to jedna z rzadkich form alergii na słońce. Pokrzywka słoneczna pojawia się na skórze bardzo szybko. Może zająć różne partie ciała. Pokrzywka jest wynikiem reakcji organizmu na działanie promieniowania słonecznego.
Bez względu na rodzaj alergii, należy dbać o ochronę skóry. Alergicy mogą stosować hipoalergiczne kosmetyki z filtrem, unikając jednocześnie intensywnego wystawiania skóry na słońce, szczególnie w upalne dni.
Katarzyna Antos