alergia na słońce objawy

Choć wydaje się to zaskakujące, również na słońce można zareagować niczym na alergen. Alergia na słońce jest jedną z bardziej uciążliwych, ponieważ nie pozwala w pełni cieszyć się słonecznymi miesiącami. Trzeba uważać na siebie, skórę, a przede wszystkim prawidłowo zdiagnozować problem.

Alergia na słońce – przyczyny

Początkowo objawy alergii na słońce mogą nie budzić podejrzeń. Wydają się nic nie znaczące, są wiązane z jednorazowym przegrzaniem się, a dopiero gdy sytuacja zaczyna się powtarzać, pojawia się myśl: alergia. Za przyczynę reakcji alergicznej na promienie słoneczne uważana jest obecnie substancja istniejąca w skórze człowieka. Pod wpływem działania promieniowania słonecznego, czyli promieniowania UV, zmienia się z nieszkodliwego składnika w substancję alergiczną. Niestety, pomimo licznych badań nie doszło jeszcze do dokładnego określenia co to za substancja. Zdarza się również, że alergia na słońce nie ma charakteru bardzo długotrwałego, lecz jest stymulowana przez używane kosmetyki, bądź leki, dlatego lekarze zabraniają osobom przyjmującym antybiotyki przesiadywania na słońcu.

Wyprysk słoneczny

Jednym z objawów alergii na słońce jest wyprysk słoneczny. Pojawia się on na partiach ciała, które nie są zasłonięte przed promieniowaniem, np. twarz, szyja, przedramiona, łydki. Jest dość nagły, choć pojawić się może dopiero po 24 godzinach, i przybiera formę zaczerwienienia, punktowego lub plam i stanowi postać przewlekłą alergii. Najczęściej jest powiązany z lekami, które przyjmuje się na co dzień, jak i również kosmetyki wcierane w ciało. Wyprysk słoneczny wymaga dokładniejszej ochrony skóry i nie wystawiania jej na promieniowanie po raz kolejny, zwłaszcza przed zniknięciem plam.

objawy alergii na słońce

Pokrzywka słoneczna

Najbardziej nagły objaw alergii na słońce. Pojawia się jednak dość rzadko i stanowi natychmiastową reakcję alergiczną po kontakcie z promieniowaniem słonecznym. Ma postać czerwonych wyprysków, bardzo swędzących, które pojawiają się zarówno w miejscach, które były wystawione na działanie słońca, jak również na tych, które były przed nim całkowicie osłonięte. Właśnie pokrzywka słoneczna jest dowodem na reakcję wywołaną poprzez mutację substancji znajdującej się w skórze w alergen.

 

Swędzące zmiany

Zmiany na skórze związane z alergią mogą pojawić się od razu bądź po 24-48 godzinach od kontaktu z promieniowaniem. Skóra pokrywa się swędzącymi plamami lub wypryskami w postaci czerwonych kropek. Poza nimi mogą pojawić się także inne objawy, są to czasami dreszcze wywołane aktywnością substancji alergicznej, ostre bóle głowy, a nawet nudności. Jeżeli taka sytuacja pojawia się zawsze po kontakcie z promieniami słonecznymi, to znak, że cierpi się na alergię i trzeba podjąć odpowiednie działania, aby ją złagodzić.

 

Karolina Skrzek