Co to znaczy?
– Działanie tego samego szczepu może być różne w różnych populacjach. Badania mojego Zespołu pozwoliły na znalezienie szczepów probiotycznych Lactobacillus casei i Lactobacillus paracasei wyizolowanych z populacji polskiej. Są to jedyne badania przeprowadzone w populacji polskiej, wskazujące na korzystny wpływ podawania mieszaniny szczepów probiotycznych na alergię u dzieci. Mieszanina przebadanych szczepów: Lactobacillus casei ŁOCK 0908, Lactobacillus casei ŁOCK 0919 i Lactobacillus paracasei ŁOCK 0919, jest dostępna w aptekach, jako preparat Latopic.
Prowadzi Pani dalsze badania w tym zakresie?
– Tak, obecnie biorę udział w projekcie finansowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, do którego zostanie włączonych kilka ośrodków naukowo-badawczych z Polski. Mam nadzieję, że te badania prowadzone wspólnie z zespołem naukowców z Politechniki Łódzkiej i Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk pozwolą na pogłębienie naszej wiedzy na temat roli dobrych bakterii – Lactobacillus casei/Lactobacillus paracasei – w chorobach alergicznych.
—————————————————————————————————————————————————————-
Prof. dr hab. Bożena Cukrowska jest kierownikiem Pracowni Immunologii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Badaniem bakterii zasiedlających przewód pokarmowy oraz probiotyków zajmuje się od prawie 20-tu lat.
MP