Alergia pokarmowa u małych dzieci - jak przeciwdziałać?

Urozmaicamy menu

Nowe produkty do diety tak małego dziecka najlepiej jest włączać przed południem, by w ciągu dnia obserwować dziecko i szybciej zareagować na ewentualne pierwsze objawy uczulenia.

Każdy nowy produkt należy wprowadzać w niewielkich ilościach (np. 1 mała łyżeczka)i po 7-10 dniach – jeśli nie wystąpiła u dziecka reakcja alergiczna – można do włączyć kolejny produkt.

 

Mięso w diecie

Gdy do menu malucha wprowadzimy mięso – w 7. miesiącu będzie to mięso indyka, a 2-3 miesiące później miesiącu chudą wołowinę czy wieprzowinę to zdecydowanie lepiej podawać mięso bez rosołu, bo to w nim pozostaje sporo alergizującego białka.

Lepiej na własną rękę – bez konsultacji z lekarzem – nie wprowadzać do diety produktów z glutenem, tj. ze zbożami (pieczywa, makaronów), a dopiero po skończeniu 12-18 m-cy dodawać do diety białko jaj, wołowinę, cielęcinę, ryby, cytrusy, truskawki czy poziomki, pomidory, seler, pietruszkę, soję.
Kakao, czekoladę czy orzechy – pomału dopiero po drugim roku życia.

Próby prowokacyjne

stosuje się za wskazaniem alergologa, gdy dziecko wykazuje alergię pokarmową – wówczas co 1-2 miesiące podaje się maluchowi mała ilość danego produktu, a jeśli wciąż wywołuje on reakcję uczuleniową, trzeba go wyeliminować na dłużej i spróbować ponownie po ukończeniu 3. roku życia, gdy tolerancja na produkty się zwiększa.

Alergia pokarmowa u małych dzieci - jak przeciwdziałać?Gdy dziecko jest uczulone na gluten dieta eliminacyjna może być bardziej długotrwała. Stosować trzeba dietę bezglutenową – skrobi lub białka roślinnego niewiadomego pochodzenia w składzie.

W tym okresie wielu malców zaczyna uczęszczać do przedszkola, w którym opiekunowie powinni być dokładnie poinformowani o rodzaju alergii u dziecka. Mają pilnować, co dziecko je w przedszkolu i jak zareagować w razie ostrej reakcji (nawet wstrząsu anafilaktycznego).

Jednak to rodzice muszą nauczyć dziecko diety, jak i odmawiania innym dzieciom, które częstują kanapkami, lodami, przetworami mlecznymi czy z jaj.