Jak leczyć alergię pokarmową?
Gdy udało się zdiagnozować alergię, alergolog pomaga rodzicom opracować plan leczenia. Niestety, nie ma na nią „cudownego” leku!
Leczenie polega zwykle na unikaniu uczulającego alergenu i wszystkich produktów, które go zawierają. Na opakowaniu produktów spożywczych znajdują się zwykle informacje o ich składzie.
W leczeniu alergii pokarmowej stosuje się:
- leki przeciwhistaminowe,
- leki rozrzedzające śluz, flegmę, wydzielinę oskrzelową – podawane są, gdy dziecko ma świszczący oddech lub ataki astmy w wyniku alergii pokarmowej – należy korzystać z nich natychmiast po pojawieniu się trudności z oddychaniem,
- adrenalinę, która stosowana jest, jeśli dziecko ma atak astmy na tle alergicznym. Wskazane jest jednak natychmiastowe wezwanie karetki, gdyż symptomy astmy mogą być częścią wstrząsu anafilaktycznego.
Adrenalina jest często stosowana w leczeniu ciężkich reakcji alergicznych. Jeśli dziecko ma poważną alergię pokarmową, alergolog może zalecić noszenie specjalnych penów z adrenaliną, które należy zastosować w sytuacji zagrożenia życia.
Wskazania do podania dziecku adrenaliny to łączne występowanie dwóch lub więcej objawów ze strony różnych układów. Są to:
- trudności z oddychaniem,
- uczucie ścisku w gardle,
- zachrypnięty głos,
- pokrzywka,
- ból brzucha.
Po tym jak dziecko otrzymało adrenalinę, należy natychmiast zabrać je na izbę przyjęć, by w razie potrzeby zastosować dodatkowe leczenie. Mały pacjent powinien przez co najmniej 4 godziny być na obserwacji na wypadek, gdyby pojawiła się druga fala objawów.
Latopic dla dzieci z alergią pokarmową
Dzięki stosowaniu odpowiednich probiotyków, takich jak na przykład Latopic, można zapobiegać występowaniu alergii pokarmowych. Skuteczność niektórych szczepów bakterii, które zawarte są w tych preparatach, została udowodniona w badaniach klinicznych.
Szczególnie dzieciom z alergią pokarmową warto podawać takie produkty, jak Latopic. Szczepy bakterii znajdujące się w probiotyku Latopic uczestniczą w dojrzewaniu bariery jelitowej. Efekt? Mogą wpłynąć na wzrost tolerancji na białka zawarte w mleku krowim, które są jednymi z najczęstszych alergenów pokarmowych. Stosowanie preparatu Latopic zwiększa przyswajalność laktozy.
Jak działa ten probiotyk? Bakterie znajdujące się w preparacie Latopic zwiększają szczelność bariery jelitowej, pobudzają wydzielanie śluzu i korzystnie wpływają na zachowanie równowagi immunologicznej i mikrobiologicznej w organizmie alergika.
Jak wykazały badania kliniczne, podawanie dzieciom szczepów bakterii Lactobacillus casei/paracasei znajdujących się w preparacie Latopic ma wpływ na kształtowanie ekosystemu jelitowego u chorych dzieci. Ponadto bakterie te przyczyniają się do poprawy równowagi immunologicznej. Wiele wskazuje, że właśnie stąd bierze się długotrwały efekt antyalergiczny działania tych szczepów bakterii.
Stosowanie tych specyfików u dzieci do drugiego roku życia, u których kształtuje się ekosystem jelitowy, pomaga pobudzać rozwój mechanizmów antyalergicznych. Ich działanie może być jednak różne w poszczególnych populacjach. Z tego powodu wskazane jest stosowanie tylko tych szczepów probiotycznych, których skuteczność w danej populacji została udowodniona.
W Polsce badania wykazały efektywność trzech szczepów: Lactobacillus casei ŁOCK 0900, Lactobacillus casei ŁOCK 0908 oraz Lactobacillus paracasei ŁOCK 0919, które znajdują się w preparacie Latopic. Podawanie tego probiotyku dzieciom do drugiego roku życia wpływa korzystnie na rozwój tolerancji na białka w mleku krowim oraz na przebieg kliniczny atopowego zapalenia skóry.