alergia pokarmowa na białka mleka krowiego

Alergia pokarmowa na białko mleka krowiego, nazywana potocznie (i niepoprawnie) „skazą białkową” to choroba, która dotyka ok. 2-3% niemowląt. Jeśli Twoje dziecko ma problemy żołądkowe: wzdęcia, biegunki, kolki itp., a na jego skórze pojawiły się wykwity – być może i ono jest uczulone na białko mleka krowiego. Jak postępować w takim przypadku?

Po pierwsze i najważniejsze: alergia pokarmowa na białko mleka krowiego nie jest przysłowiowym końcem świata. W 85% przypadkach możliwe jest pozbycie się jej w pierwszych trzech latach życia dziecka, a leczenie ma charakter przyczynowy.

Skąd bierze się alergia pokarmowa na białko mleka krowiego?

Jej podstawową przyczyną jest niedojrzałość układu pokarmowego malucha, a także mechanizmów odpornościowych organizmu. Właśnie dlatego dziecko jest podatne na alergeny, jakimi są białka mleka krowiego. Mowa o laktoalbuminie, laktoglobulinie, kazeinie. Przypadłość ta dotyczy dzieci karmionych mlekiem mamy,  mlekiem modyfikowanym bądź tych, które mają już rozszerzoną dietę o mleko krowie. W przypadku maluchów karmionych wyłącznie piersią (WHO zaleca, by tak właśnie było przez pierwszych 6. miesięcy życia) prawdopodobieństwo alergii na białko mleka jest mniejsze, choć i takie sytuacje się zdarzają.

Jakie objawy mogą świadczyć o alergii pokarmowej na białko mleka krowiego?

Przebieg u każdego malucha może być nieco inny. Najbardziej charakterystyczne objawy to jednak:

  • zmiany skórne – suchy naskórek, rumieniowo-grudkowe zmiany, zwłaszcza na policzkach, przy uszach oraz na przedniej części nóżek i rączek (tak zwana część wyprostna),
  • wzdęcia, kolki, biegunki, nadmierne ulewanie,
  • sapka, świszczący oddech, trudności w oddychaniu – rzadsze, ale również występujące,
  • niepokój i podobne zaburzenia zachowania,
  • w sytuacjach najpoważniejszych: wstrząs toksyczny.

Jeśli zauważysz je u swojej pociechy, czym prędzej umów się na wizytę u lekarza. Tylko konsultacja ze specjalistą pozwoli rzetelnie ocenić stan malucha i wskazać przyczynę problemów.

Leczenie alergii na białko mleka krowiego

Jego podstawą jest dieta eliminacyjna, a więc taka, która polega na odstawieniu wszystkich produktów mogących zawierać uczulający alergen. W przypadku alergii na białko mleka krowiego należy wyeliminować z diety dziecka mleko krowie i wszelkie przetwory mleczne. Uwaga: specjaliści nie zalecają zamiany mleka krowiego na kozie. Mleka krowiego w alergii pokarmowej nie można zastępować mlekiem kozim czy owczym, ze względu na wysokie podobieństwo biologiczne i immunologiczne występujące pomiędzy białkami mleka krowiego,

koziego i owczego. Najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po preparat  mlekozastępcz zawierający znacząco zhydrolizowaną frakcję białek mleka krowiego i wzbogacenie diety o zalecone przez lekarza suplementy tak, by maluchowi nie zabrakło żadnych ważnych substancji.

Czy alergia na białko mleka krowiego to problem na całe życie?

Nie zawsze. W przeciwieństwie do nietolerancji laktozy (która jest zupełnie inną jednostką chorobową), alergia pokarmowa na białko mleko krowiego jest najczęściej (ok. 85% przypadków) tymczasowa. Dietę eliminacyjną prawdopodobnie będzie można zakończyć po upływie od 6 miesięcy do 3 lat od jej rozpoczęcia. W międzyczasie organizm dziecka wykształci się w pełni, a układ pokarmowy nabędzie tolerancję na białka mleka. Wszelkie zmiany w diecie należy wprowadzać w porozumieniu z lekarzem. To pozwoli zapewnić prawidłowy wzrost i rozwój dziecka

Więcej o alergii pokarmowej dowiesz się na BebiProgram.pl

Partnerem artykułu jest BebiProgram.pl

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz  gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu  karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.