Promienie słońca ubarwiają wiosenne dni, dodają energii i poprawiają humor, niestety nie wszystkim. Alergia na słońce to duży problem, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim.
Uczulenie na słońce – czy to możliwe?
Alergia na słońce to jak najbardziej zjawisko medyczne. Niestety cudowne promienie słoneczne mogą niekorzystnie działać na skórę alergika. Uczulenie jest formą nadwrażliwości na działanie promieni słonecznych. Może pojawić się samoistnie jako fotodermatoza idiopatyczna lub egzogenna. W tym drugim przypadku, niektóre z substancji mogą zwiększać reakcje organizmu na słońce. Chodzi głównie o substancje chemiczne, zawarte w kosmetykach, leki oraz zioła takie jak np. dziurawiec. Alergia na słońce może pojawić się u każdego z nas, więc najlepiej mieć się na baczności i uważać na szkodliwe promieniowanie, chroniąc swoją skórę.
Alergia na słońce – przyczyny i objawy
Melanina to barwnik, znajdujący się w naszej skórze. Po zimowym okresie, jego ilość może nie być wystarczająca, by uchronić nas przed szkodliwym promieniowaniem. Cząsteczki skóry, pod wpływem słońca mogą ulec zmianie, łącząc się z białkami skóry. W efekcie dochodzi do reakcji alergicznej. Komórki zostają zapamiętane przez organizm, więc po każdym następnym kontakcie skóry ze słońcem pojawiają się objawy. Do charakterystycznych objawów alergii na słońce zaliczamy czerwone i swędzące bąble na skórze, grudki, wypryski, rumień oraz świąd. To dokuczliwe symptomy, pogarszające wygląd skóry i przy okazji naszą pewność siebie. Najbardziej podatne na reakcje są odkryte części ciała. Reakcje mogą nasilać się pod wpływem kosmetyków, antybiotyków czy ziołowych mieszanek. Zmiany skórne zwykle można zaobserwować 24-48 godziny od momentu wystawienia na słońce. Oznaki alergii mogą rozprzestrzeniać się na cały obszar skóry, co określa się jako fotoalergiczny wyprysk kontaktowy.
Alergia na słońce – leczenie
Alergia na słońce wymaga leczenia. W innym wypadku, po kolejnych kontaktach skóry ze słońcem, może dojść do coraz poważniejszych zmian. Wyeliminowanie wystawiania ciała na słońce nie jest możliwe, dlatego zaleca się ochronę i pielęgnację wrażliwej skóry. Dermatolog pomoże dobrać odpowiednią formę terapii. Na zmiany skórne pomaga maść zawierająca cynk, wapno a także środki stosowane przy pokrzywce. Osoby uczulone na słońce nie mogą zapominać o ochronnych kosmetykach z filtrem, zabezpieczających skórę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.
Katarzyna Antos