Lateks, z którego wykonane są prezerwatywy – a dokładniej białka pochodzące z mleczka kauczukowego, które są jego głównym składnikiem – często wywołuje reakcje alergiczne. Z myślą o osobach uczulonych na niego, produkuje się więc prezerwatywy silikonowe.
Alergia na lateks
Jakie są objawy uczulenia na lateks? Zaliczyć do nich można:
- świąd,
- zaczerwienienie skóry,
- pokrzywkę,
- opuchliznę albo obrzęk, które mogą doprowadzić do bolesnych mikrourazów.
Niestety, objawy alergii na lateks często przypominają objawy infekcji dróg rodnych lub narządów płciowych. Trzeba wiedzieć, jak je odróżnić.
Alergia czy infekcja?
Po czym poznać, że ktoś uczulony jest na lateks? Choć decydującą diagnozę postawić może tylko lekarz ginekolog lub urolog, samemu można poobserwować swoje ciało.
Jeśli zaraz po kontakcie z prezerwatywą na skórze pojawią się zmiany, takie jak pokrzywki czy opuchnięcia – może oznaczać to właśnie alergię. Jeśli w kilka godzin po kontakcie z prezerwatywą pojawi się natomiast wyprysk alergiczny, może to być objaw uczulenia na antyutleniacze dodawane do lateksu.
Co zrobić w przypadku uczulenia na lateks?
Przede wszystkim należy unikać kontaktu z lateksem. W żadnym przypadku nie należy jednak rezygnować z zabezpieczania się, szczególnie podczas jednorazowych zbliżeń.
Prezerwatywa chroni nie tylko przed niechcianą ciążą, ale i przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Istnieją sposoby uniknięcia alergenu!
Idealnym rozwiązaniem są prezerwatywy silikonowe! W dzisiejszych czasach nie ma problemów z ich nabyciem. Osoby w stałych związkach mogą natomiast pomyśleć o innych środkach antykoncepcji.
BZ