plesnie

Gdy kończy się sezon na pyłki roślin, atakuje alergia na pleśnie – problem nasilający się jesienią. Jak sobie z nim poradzić?

Pleśnie – popularny alergen

Pleśnie to mikroskopowe grzyby, które są widoczne dla nas w postaci nalotu. Ich rozwojowi sprzyja odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza. Ich rozwój zależy od pory roku. Grzyby pleśniowe uwielbiają jesień i zimę. Te okresy przynoszą im najlepsze warunki do rozwoju. Tego typu mikroorganizmu żyją zarówno w środowisku otwartym jak i w pomieszczeniach zamkniętych.

Alergia na pleśnie – problem nasilający się jesienią

Mogłoby się wydawać, że tylko wiosna i lato to pory roku trudne dla alergików. Niestety jesień także może być dokuczliwym okresem dla osób uczulonych. Choć stężenie pyłków jest niewielkie, istnieją alergeny, które są aktywne przez cały rok kalendarzowy. Zagrożeniem dla alergików są pleśnie, którym sami często stwarzamy warunki rozwoju. Pleśnie uwielbiają ciepło i wilgoć. W sezonie jesiennym ogrzewamy pomieszczenia i rzadziej je wietrzymy. Zarodniki przedostają się do dróg oddechowych i powodują alergie wziewne. Alergia na pleśnie objawia się podobnie jak ta na pyłki. Nasila się jesienią, gdzie występuje więcej zarodników w powietrzu. Pleśnie znajdziemy na psujących się owocach, warzywach i innych produktach żywnościowych. Także na ścianach wszelkich pomieszczeń takich jak piwnice i altanki. Uwalniają się aktywnie szczególnie w godzinach nocnych i wcześnie rano. Pleśniom sprzyja obecność roślin doniczkowych, ptaki i duża ilość kurzu domowego. Jeśli zbyt rzadko sprzątamy i wietrzymy mieszkanie, możemy odczuwać nasilone objawy związane z alergią, takie jak problemy z układem oddechowym, kaszel czy uciążliwy katar.

Jak poradzić sobie z alergią na pleśnie?

plesnie

Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie pomieszczeń, gdzie jesteśmy narażeni na wdychanie szkodliwych zarodników. Alergicy muszą pamiętać także o zachowaniu odpowiedniej czystości i wentylacji pomieszczeń. Częste sprzątanie i wietrzenie mieszkań zapewni nam odpowiedni przepływ powietrza i zmniejszy ryzyko rozwoju szkodliwych pleśni. Warto zrezygnować z dużej ilości roślin doniczkowych. Uczuleni na pleśnie powinni zadbać o umiarkowaną temperaturę w pomieszczeniach, pamiętając o tym, że pleśnie lubią ciepło i wilgoć.

Alergia na pleśnie może być bardzo dokuczliwa, szczególnie w okresie jesiennym. Wprowadzenie w życie określonych zasad pozwoli lepiej zadbać o zdrowie i swobodny oddech w każdym pomieszczeniu, w jakim się znajdziemy.