Uczulenie objawia się na różnych częściach ciała, szczególnie tych, które są najbardziej narażone na kontakt z rożnymi czynnikami. Problemem może okazać się alergia na palcach. Jak się jej pozbyć?
Alergia skórna i pokarmowa
Wszelkie problemy ze skórą mogą mieć podłoże alergiczne. Gdy mowa o zmianach skórnych powstałych na ciele, nie zawsze chodzi o alergie skórne. Również uczulenia pokarmowe mogą być przyczyną niepokojącego wyglądu naszej skóry. Czasem trudno rozpoznać przyczynę, ale po jej odkryciu możemy liczyć na skuteczniejsze leczenie problemów skórnych. Alergia skórna to dość powszechna dolegliwość, która atakuje nasze ciało. Jej oznaki pojawiają się na różnych obszarach ciała człowieka, także na palcach.
Alergia na palcach
W temacie alergii skórnych czy pokarmowych zwykle mowa o objawach zlokalizowanych na twarzy czy plecach. Równie ważną częścią ciała są dłonie, za pomocą których wykonujemy szereg czynności każdego dnia. W przypadku dłoni, może pojawiać się alergia na palcach. Zarówno skórna, pokarmowa jak i kontaktowa. O styczność z alergizującym czynnikiem nie trudno. Dotknięcie rośliny, biżuterii czy aplikacja nowego kremu do rąk, może skutkować alergią.
Alergia na palcach – objawy
Alergia na palcach bywa problematyczna, ponieważ dłonie są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Zwykłe sprzątanie, mycie czy pisanie na klawiaturze komputera może okazać się bolesne przy popękanych opuszkach palców lub innych dolegliwościach alergicznych. Po kontakcie z uczulającą substancją bariera skóry dłoni może być uszkodzona. Sytuację mogą pogarszać drażniące środki chemiczne jak mydła, proszki do prania czy kosmetyki pielęgnacyjne. Podrażnione opuszki palców będą suche i szorstkie. Może dojść do łuszczenia się skóry palców. Na skórze często pojawiają się krosty, skóra puchnie i pęka przy zginaniu palców. Dodatkowo pojawia się opuchlizna i uczucie szczypania. Takie symptomy mogą świadczyć o alergicznej chorobie jaką jest atopowe zapalenie skóry. Dermatozę wywołuje wiele czynników, począwszy od uwarunkować genetycznych, na pokarmach kończąc. Problem może nasilać się po wystawieniu dłoni na działanie wiatru, niskich oraz wysokich temperatur. Czerwone palce z widoczną wysypką powinny skłonić nas do wizyty u dermatologa. Diagnozą może okazać się także egzema.
Alergia na palcach – ochrona skóry
Podstawowym krokiem z walce z problemem, jest właściwa pielęgnacja i ochrona skóry. Na początku należy ograniczyć kontakt skóry z uczulającymi substancjami. Być może pranie ręczne czy nowe kosmetyki są przyczyną naszego problemu. W takiej sytuacji, najlepszym rozwiązaniem będzie zaprzestanie prania ręcznego czy odstawienie kosmetyków. Przy problemach z palcami zaleca się używanie rękawiczek podczas domowych czynności takich jak obieranie warzyw czy sprzątanie. Rękawiczki ochronią podrażnioną skórę. Nawilżenie i natłuszczenie skóry jest równie ważne. Na alergię lekarz przepisze nam odpowiednie maści i kremy, które zniwelują obrzęk i rumień. Kosmetyki umożliwią regenerację skóry palców i pomogą w szybszym gojeniu się pęknięć. Przy nawracającym problemie warto wykonać testy alergiczne, ponieważ tylko właściwa diagnoza jest podstawą do skutecznego leczenia alergii.
Katarzyna Antos
Ja też teraz mam popękane palve prawej dłoni,do tego stopnia,że nie mogę myć naczyń ani zginać,bo popękają jeszcze bardziej.jestem alergikiem na sierść psa i mam psa(od niedawna od listopada).na mrozie też mi pękają.nie wiem czy to jest kwestia alergi czy mrozu czy jednego i drugiego?pomóżcie.